Ангун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ангун
Anggun
Животописни податоци
Родено имеАнгун Cипта Cасми
Роден(а)29 април 1974
Жанровипоп
Занимањапејач, текстописец, музичар
Инструментивокал
Период на активност1986-денес
Мреж. местоanggun.com

Ангун Cипта Cасми (индонезиски: Anggun Cipta Sasmi; р. 29 април 1974) — индонезиска пејачка која денес живее и работи во Франција. Ја започна својата кариера појавувајќи се на сцената Ancol на возраст од седум, а снимен албум на децата две години подоцна. Под водство на музичари ан натоно, Ангун го сними својот прв студиски албум во Индонезија, со насловDunia Aku Punya во 1986 година. Меѓутоа, името на новиот Ангун долета по објавувањето на единствениот наслов "Dream" во 1989 година. На многу рана возраст Ангун успеа да стигнат до врвот на својата популарност како пејач камен во Индонезија со награда таа доби "Најпопуларни Индонезиски Уметникот 1990-1991".

Ангун солистички концерт во зградата кога Ле Тријанон, Париз, Франција, на 13 јуни, 2012.

Во 1994 година, Ангун одлучи да ја напушти Индонезија и реализација на неговиот сон да стане меѓународен уметник. Со помош на Ерик Benzi, еден од главните производител на Франција, во 1997 година, Ангун успешно го издава својот прв меѓународен албум со наслов снег на Сахара во 33 земји низ целиот свет, вклучувајќи го и САД е глобален музика Мека. Од тогаш Ангун има произведено пет меѓународни албуми беа снимени во мулти-јазици, особено на англиски и француски. Покрај тоа, тој има снимено соработки со многу странски уметници, вклучувајќи ги Хулио Иглесијас, Питер Габриел и Pras Мишел на групата на Fugees. Ангун исто така, се пее директно со Брајан Адамс, Селин Дион, Шарл Азнавур, Дејвид Фостер, и други светски музичари.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Индонезиски јазик студиски албум[уреди | уреди извор]

Англиски јазик студиски албум[уреди | уреди извор]

Француски јазик студиски албум[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: