Ампсиварии

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поделбата на германските народи во I век п.н.е

Ампсивариите, Ансивари или Емсивари се германски народ кои од III век се припоиле кон Франките.

Тие живееле во северозападна Германија, западно од Емс, река која се влева во Северното Море. Нивното латинско име значи луѓето од Емс. Според она што е познато за другите германски племиња, тие веројатно биле населени по долниот тек на реката. Два града денес го носат нивното име: Емден (во Германија) и Емен (во Холандија).

Се појавуваат во времето на Цезар.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]