Алицин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алицин
Structural formula of R-allicin
Ball and stick model of R-allicin
Систематско име 3-[(Prop-2-ene-1-sulfinyl)sulfanyl]prop-1-ene
Назнаки
539-86-6 X mark.svgН
Beilstein Навод 1752823
ChEBI CHEBI:28411 Yes check.svgОк
ChEMBL ChEMBL359965 Yes check.svgОк
ChemSpider 58548 Yes check.svgОк
EC број 208-727-7
2419
Jmol-3D слики Слика
Слика
KEGG C07600 Yes check.svgОк
MeSH Allicin
PubChem 65036
UNII 3C39BY17Y6 Yes check.svgОк
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед Colourless liquid
Густина 1.112 g cm−3
Точка на топење
Точка на вриење
 Yes check.svgОк(што е ова?)  (завери)
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Алицинот е органосулфурно соединение добиено од лукот, растение од фамилијата Alliaceae.[1] Од ова соединение потекнува мирисот на сечен лук, бидејќи кога лукот се сече ензимот алииназа го претвора алиинот во алицин.[2] Добиениот алицин е нестабилен и брзо се претвора во други сулфурни соединенија како диалил дисулфид.[3] Алицинот покажува антибактериска, антигабична, антивирусна и антипротозоична активност.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Eric Block. The chemistry of garlic and onions. „Scientific American“ том  252 (March): 114–9. doi:10.1038/scientificamerican0385-114. PMID 3975593. 
  2. Kourounakis, PN; Rekka, EA (ноември 1991 г). Effect on active oxygen species of alliin and Allium sativum (garlic) powder. „Res Commun Chem Pathol Pharmacol.“ том  74 (2): 249–252. PMID 1667340. 
  3. Allicin and related compounds: Biosynthesis, synthesis and pharmacological activity. „Facta universitatis“ том  9 (1): 9–20. 2011 г. doi:10.2298/FUPCT1101009I. http://facta.junis.ni.ac.rs/phat/pcat2011/pcat2011-02.pdf. 
  4. PMID 24173810 (PubMed (англиски))
    Citation will be completed automatically in a few minutes. Jump the queue or expand by hand