Алис Волтон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Алис Луиз Волтон (родена на 7 октомври 1949 година) е американска наследничка на богатството на Волмарт . Во септември 2016 година, таа поседувала над US$11 billion акции на Walmart.[1] Од октомври 2022 година, Волтон има нето богатство од 59 милијарди долари, што ја прави 19-та најбогата личност и втора најбогата жена во светот според индексот на милијардери на Блумберг .[2]

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Волтон е родена во Њупорт, Арканзас . Таа била израсната заедно со нејзините тројца браќа во Бентонвил, Арканзас и дипломирала од средното училиште Бентонвил во 1966 година. Дипломирала на Универзитетот Тринити во Сан Антонио, Тексас, со диплома по економија.[3]

Кариера[уреди | уреди извор]

На почетокот на нејзината кариера, Волтон била капитален аналитичар и паричен менаџер за корпорацијата First Commerce [4] и раководела со инвестициските активности во Групацијата Арвест банка.[5] Таа исто така била брокер за ЕФ Хатон .[3] Во 1988 година, Волтон ја основала Llama Company, инвестициска банка, каде што била претседател, председавач со бордот, и извршен директор.[4][5]

Волтон била првиот човек кој претседавал со Советот на северозападниот дел на Арканзас и одиграла голема улога во развојот на регионалниот аеродром во северозападниот дел на Арканзас, кој бил отворен во 1998 година. Во тоа време, деловните и граѓанските лидери на Советот на северозападниот дел на Арканзас откриле потреба за регионалниот аеродром вреден 109 милиони долари во нивниот агол на државата.[6] Волтон обезбедила првично финансирање од 15 милиони долари за изградба.[6] Нејзината компанија, Llama Company, потпишала обврзница од 79,5 милиони долари.[6] Регионалната аеродромска управа на северозападниот дел на Арканзас го препознала придонесот на Волтон во создавањето на аеродромот и го нарече терминалот Терминална зграда Алис Л. Волтон.[7] Таа била примена во Куќата на славните на авијацијата во Арканзас во 2001 година.[8]

Кон крајот на 1990-тите, Лама Ко. се затворила, и во 1998, Валтон се преселила на ранч во Милсап, Тексас.[3][9][10] Страствен љубител на коњи, таа била позната по тоа што имала око да одредува кои 2-месечни деца ќе пораснат да бидат шампиони .[11] Волтон ја навела фармата за продажба во 2015 година и се преселила во Форт Ворт, Тексас, наведувајќи ја потребата да се фокусира на Музејот на американската уметност Кристал Бриџис, Бентонвил, Арканзас, уметнички музеј што таа го основала и бил отворен во 2011 година [12][13][14]

Во неговата автобиографија „ Произведено во Америка “ од 1992 година, Сем Волтон забележал дека Алис била „најмногу како мене - лудак - но уште понестабилна од мене“.

Уметност[уреди | уреди извор]

Волтон и нејзината мајка често сликале акварели на кампување. Нејзиниот интерес за уметност довел до тоа Фондацијата на семејството Волтон да го развие музејот на американската уметност Кристал Бриџис во Бентонвил, Арканзас .

Во декември 2004 година, Волтон купила уметнички дела продадени од колекцијата на Даниел Фрад и Рита Фрад во Сотби, во Њујорк.

Во 2005 година, Волтон ја купила прославената слика на Ашер Браун Дуранд, Сродни духови, на аукција со запечатена понуда за наводна 35 милиони американски долари.[15] Сликата од 1849 година, во чест на сликарот од реката Хадсон, Томас Коул, била дадена на Јавната библиотека во Њујорк во 1904 година од Џулија Брајант, ќерка на романтичниот поет и издавач на њујоршки весници Вилијам Кален Брајант, која е прикажана на сликата со Кол.[16] Таа, исто така, купила дела од американските сликари Винслоу Хомер и Едвард Хопер, како и значаен портрет на Џорџ Вашингтон од Чарлс Вилсон Пил,[17] како подготовка за отворањето на Кристалните мостови. Во 2009 година, Волтон ја купила „ Рози Риветер “ на Норман Роквел за 4,9 милиони долари.[18]

Обидот на Волтон да се откаже од пушењето ја инспирирала да купи слика која потсетува на претходната слика на Џон Сингер Сарџент од Алфред Маурер, која прикажува жена со целосна должина како пуши.[19] Друга слика, од Том Веселман, е насловена „Пушач #9 [20] “ и прикажува хиперреалистична, бестелесна рака и уста како пушат цигара.[19]

Во едно интервју во 2011 година, таа зборувала за стекнување одлични дела од други уметници. Таа го опишала Марсден Хартли како „еден од моите омилени уметници - тој беше многу искомплексиран човек, малку измачен, но многу духовен човек и ги сака емоциите, чувството и духовноста на неговата работа“. Таа продолжила „и Ендрју Вајт - мистеријата и осаменоста што се изразуваат. Како ја сликаш осаменоста?“

Политички придонеси[уреди | уреди извор]

Алис Волтон била 20-тиот најголем индивидуален соработник во 527 комитети на претседателските избори во САД во 2004 година, донирала 2,6 милиони американски долари на конзервативната група Напредокот за Америка . Од јануари 2012 година, Волтон придонела со 200.000 американски долари за обновување на нашата иднина, супер PAC поврзан со претседателската кампања на Мит Ромни .[21] Алис донирала 353.400 долари на Хилари Виктори Фондот, заеднички комитет за собирање средства што ги поддржува Клинтон и другите демократи, во 2016 година.[22] Во 2016 година, Волтон и другите наследници на Волмарт донираа 407 милиони долари од акциите на Волмарт на семејниот труст кој ја финансира неговата филантропија.[23]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Волтон се омажила со истакнат инвестициски банкар од Луизијана во 1974 година на 24-годишна возраст, но тие се развеле две и пол години подоцна. Според Форбс, таа веднаш потоа се омажила за „изведувачот кој го изградил нејзиниот базен“, „но и тие брзо се развеле“.[3][24]

Волтон учествувала во повеќе сообраќајни несреќи, една од нив фатална. Таа изгубила контрола над изнајмениот џип за време на семејна средба на Денот на благодарноста во 1983 година во близина на Акапулко и паднала во провалија, кршејќи ја ногата. Таа била пренесена со хеликоптер надвор од Мексико и била подложена на повеќе од дваесетина операции; таа трпи долготрајни болки од повредите.[3] Во април 1989 година, таа удрила и ја убила 50-годишната Олета Хардин, која зачекорила на пат во Фајетвил, Арканзас.[3] Во 1998 година, додека возела под дејство на алкохол, удрила во мерач на гас. Платила казна од 925 долари.[3][25]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Alice L Walton Insider Trading Overview“. www.insidermole.com. Посетено на 2016-09-20.
 2. „Bloomberg Billionaires Index: Alice Walton“. Bloomberg L.P. Посетено на 5 October 2022.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 O'Connor, Clair (October 7, 2013). „Inside the World of Walmart Billionaire Alice Walton, America's Richest Art Collector“. Forbes.
 4. 4,0 4,1 Hosticka, Alexis (24 August 2015). „Arkansas Women's Hall of Fame: Alice walton“. Arkansas Business. Посетено на 8 May 2017.
 5. 5,0 5,1 Gill, Todd (16 February 2012). „Alice Walton to receive honorary degree from the University of Arkansas“. Fayetteville Flyer. Посетено на 8 May 2017.
 6. 6,0 6,1 6,2 „Group to consider naming airport terminal, after Wal-Mart heiress“. The Associated Press. 8 August 1999. Посетено на 8 May 2017.
 7. „Airport board names terminal after Alice Walton“. The Associated Press. 13 August 1999. Посетено на 8 May 2017.
 8. Cottingham, Jan (29 March 2010). „Alice Walton: Working to bring the world to Arkansas' door“. Arkansas Business. Посетено на 8 May 2017.
 9. Paul, Steve (10 December 2006). „Alice Walton's big picture: The Wal-Mart heir turns her eye, and her money, to art collecting“. The Washington Post. Посетено на 9 May 2017.
 10. „Wal-Mart heiress loves cutting horses“. Associated Press. 19 December 1999. Посетено на 9 May 2017.
 11. Paul, Steven (November 19, 2006). „Alice L. Walton, Making a Grand Dream a Reality: The Jet-Setter Is Parlaying Her Wealth into a Hometown Museum“. The Kansas City Star.
 12. Baker, Max B. (1 July 2016). „Alice Walton cuts prices on two ranch properties“. Star-Telegram. Посетено на 9 May 2017.
 13. Sherman, Erik (17 September 2015). „Wal-Mart heiress selling these 'iconic' ranches for $48 million“. Fortune. Посетено на 9 May 2017.
 14. „Wal-Mart heiress brings art museum to the Ozarks“. NPR. 8 November 2011. Посетено на 9 May 2017.
 15. Vogel, Carol (2005-05-13). „New York Public Library's Durand Painting Sold to Wal-Mart Heiress“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 2019-02-25.
 16. „Asher B. Durand's 'Kindred Spirits'. National Gallery of Art. Архивирано од изворникот на 2007-01-28. Посетено на 2007-01-29.
 17. Solnit, Rebecca (March 6, 2006). „Alice Walton's Fig Leaf“. The Nation. Архивирано од изворникот на 2018-11-17. Посетено на 2022-12-21.
 18. Vogel, Carol (2011-06-16). „Alice Walton on Her Crystal Bridges Museum of American Art“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 2019-02-25.
 19. 19,0 19,1 Mead, Rebecca (2011-06-20). „Alice's Wonderland“. The New Yorker (англиски). ISSN 0028-792X. Посетено на 2019-02-25.
 20. „Smoker #9“. collection.crystalbridges.org. Посетено на 2019-02-25.
 21. „Have the Waltons chosen their nominee? Sure looks like it!“. The Walmart 1%. Архивирано од изворникот на 2013-07-01. Посетено на 6 June 2012.
 22. „Walmart's Walton family backing Clinton“. Washington Examiner (англиски). 2016-09-07. Посетено на 2019-02-25.
 23. „America's Richest Family Gave Away $407 Million in Walmart Shares“. Forbes (англиски). 2016-01-04. Посетено на 2021-02-24.
 24. „Alice Walton Profile“. Forbes. March 1, 2014. Посетено на March 3, 2014.
 25. „The Woman Who Put the Art in Wal-Mart“. The Independent. London. November 8, 2007. Архивирано од изворникот на 2010-12-08. Посетено на April 23, 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Wal-MartПредлошка:Current U.S. Richest PeopleПредлошка:Arkansas Women's Hall of Fame