Прејди на содржината

Александар Китинов

Од Википедија — слободната енциклопедија

Александар Китинов (роден на 13 јануари 1971 во Скопје) е поранешен професионален тенисер од Република Македонија. Китинов станал професионален играч во 1993 а се повлекол од активно играње во 2003. Тој бил специјалист на игра во двојки, освојувајќи три титули за време на својата кариера на АТП турнеја, достигнувајќи го 38-то место на АТП листата за двојки во ноември 1999.

АТП Тур финалиња (7)[уреди | уреди извор]

Победи (3)[уреди | уреди извор]

Бр. Датум Турнир Подлога Партнер Противници во финалето Резултат
1. 14 септември 1997 Бурнамаут, Англија земја САД Кент Кинеар Шпанија Алберто Мартин
Обединето Кралство Крис Вилкинсон
7–6, 6–2
2. 10 октомври 1999 Базел, Швајцарија тепих Јужна Африка Брент Хајгарт Чешка Жири Новак
Чешка Давид Рикл
0–6, 6–4, 7–5
3. 16 септември 2001 Букурешт, Романија тврда Шведска Јохан Ландсберг Аргентина Пабло Албано
Германија Марк-Кевин Гелнер
6–4, 6–7(5), [10-6]

Порази (4)[уреди | уреди извор]

Бр. Датум Турнир Подлога Партнер Противници во финалето Резултат
1. 13 јули 1997 Њупорт, САД трева САД Кент Кинеар САД Џастин Гимелстоб
Нов Зеланд Брет Стивен
3–6, 4–6
2. 14 февруари 1999 Сан Хосе, САД тврда Србија и Црна Гора Ненад Зимоњиќ Австралија Тод Вудбриџ
Австралија Марк Вудфорд
5–7, 7–6(3), 4–6
3. 11 јули 1999 Гштад, Швајцарија земја Филипини Ерик Таино САД Доналд Џонсон
Чешка Кирил Сук
5–7, 6–7(4)
4. 25 јули 1999 Штутгарт, Германија тврда САД Џек Ваит Бразил Жаими Онкинс
Аргентина Даниел Орсанич
2–6, 1–6

Надворешни врски[уреди | уреди извор]