Австрија на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Австрија на Олимписките игри

Знаме на Австрија
МОК-код  AUT
НОК Австриски олимписки комитет
официјално мрежно место (германски)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008  • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006

Австрија учествувала на Летните олимписки игри 2004 во Атина, Грција од 13 до 29 август 2004 година. 74 натпреварувачи, 54 мажи и 20 жени, учествувале во 56 дисциплини во 18 спортови.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Медал Име Спорт Настан Датум
 Златен Роман Хагара
Ханс-Питер Штајнахер
Едрење Торнадо 28 август
 Златен Ален, КејтКејт Ален Триатлон женска конкуранција 25 август
 Сребрен Хејл, КлаудијаКлаудија Хејл Џудо 63 кг. 17 август
 Сребрен Роган, МаркусМаркус Роган Пливање 100 метри грбно мажи 16 август
 Сребрен Роган, МаркусМаркус Роган Пливање Машки 200 м грбно 19 август
 Сребрен Геритцер, АндреасАндреас Геритцер Едрење Ласер 22 август
 Бронзен Планер, КристијанКристијан Планер Стрелаштво пушка од 50 м 3 позиции 22 август

Атлетика[уреди | уреди извор]

Австриските атлетичари постигнале квалификациски стандарди во следните атлетски настани (најмногу до 3 спортисти во секоја од настаните на „А“ стандард и 1 на „Б“ стандард). [1] [2]

Клуч
  • Белешка - Дадените дисциплини се за групната фаза на спортистот
  • П = Квалификувани за следната фаза
  • q = Квалификуван за следната фаза како најбрз губитник или, на теренски настани, по позиција без постигнување на квалификациската цел
  • NR = Национален рекорд
  • N / A = Фазата не е применлива за настанот
  • Bye = Од спортистот не се бара да се натпреварува во фаза
Мажи
Теренски дисциплини
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Резултат Место Резултат Место
Михаел Бухлејтнер Маратон Н/П 2:19:19 29
Мартин Прол 3000 метри - препреки 8: 26.01 8 Не се квалификувал за следната фаза
Гинтер Вајдлингер 5000 м 13: 29,32 11 Не се квалификувал за следната фаза
Комбинирани дисциплини - Десетобој
Атлетичар Настан 100 м LJ SP HJ 400 м 110H DT PV JT 1500 м Финале Место
Роланд Шварцл Резултат 10,98 7,49 14.01 1,94 49,76 14.25 42.43 5.10 56,32 4: 33,56 8102 10
Поени 865 932 729 749 826 942 714 941 683 721
Жени
Теренски дисциплини
Атлетичар Настан Квалификација Четвртфинале Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Карин Мајр-Крифка 100 м 11,40 часот 4 q 11.55 8 Не се квалификувала за следната фаза
200 м 22,81 5 q 23.19 7 Не се квалификувала за следната фаза
Бетина Милер 100 м 11.39 4 q 11,50 7 Не се квалификувала за следната фаза

Кајакарство[уреди | уреди извор]

Австрија учествувала со по еден натпреварувач во секоја од машките и женските конкуренции на поединечниот натпревар во кајак слалом. И двајцата се пласирале во полуфиналето, но на таа трка ниту еден не се нашол меѓу најдобрите десет што се пласирале во финалето.

Слалом[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Прелиминарна Полуфинале Финале
Старт 1 Место Старт 2 Место Вкупно Место Вкупно Место Вкупно Место
Хелмут Облингер Машки К-1 94,25 3 98,94 16 193.19 7 П 98.02 13 Не се квалификувал за следната фаза
Виолета Облингер-Петерс Женски К-1 110,95 6 115,45 14 226,40 7 П 117.09 12 Не се квалификувал за следната фаза

Велосипедизам[уреди | уреди извор]

Друмски[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Време Место
Бернхард Ајзел Трка на мажи Не завршил
Герит Гломсер 5:45:21 51
Георг Тотшниг 5:41:56 22
Герхард Трампуш 5:41:56 30
Кристијан Содер Трка на жени 3:25:42 24

Велодромски[уреди | уреди извор]

Омниум
Атлетичар Настан Поени Кругови Место
Франц Стохер Машка трка со поени 9 0 17
Роланд Гарбер
Франц Стохер
Машки медисон 8 –1 8

Планински[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Време Место
Кристоф Сукуп Крос-кантри за мажи 2:22:50 15
Мајкл Вајс 2:30:14 32
Бербел Јунгмајер Крос-кантри на жени 2:09:22 14

Скокови во вода[уреди | уреди извор]

Жени
Атлетичар Настан Прелиминарни Полуфинале Жени
Поени Место Поени Место Поени Место
Марион Риф 10 метри платформа 232.35 31 Не се квалификувала за следната фаза
Ања Рихтер 302.16 17 П 472.44 15 Не се квалификувала за следната фаза

Коњички спорт[уреди | уреди извор]

Дресура[уреди | уреди извор]

Атлетичар Коњ Настан Гран-при Гран-при специјално Гран-при слободно Генерално
Резултат Место Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Фридрих Голхофер Велс поединечно 63,667 44 Не се квалификувала за следната фаза
Питер Гмосер Дон Дебиси 62.750 48 Не се квалификувала за следната фаза
Викторија Макс-Теурер Фалкао 68.667 20 П 68.753 20 Не се квалификувала за следната фаза
Нина Стадлингер Егалит 67.375 26 П 66.148 25 Не се квалификувала за следната фаза
Фридрих Голхофер

Питер Гмосер

Викторија Макс-Теурер

Нина Стадлингер
Види погоре екипно Н/П 66.570 8

Прескокнување[уреди | уреди извор]

Атлетичар Коњ Настан Дресура Крос-кантри Скокање Вкупно
Квалификации Финале
Казни Место Казни Вкупно Место Казни Вкупно Место КазниПенали Вкупно Место Казни Место
Харалд Амброс Госпоѓица Ферари поединечно 54.00 часот 33 7.20 61,20 27 8.00 69,20 27 П 4.00 73,20 19 73,20 19
Маргит Апелт Мраз на оган 74,60 # = 71 162.20 236.80 71 35.00 часот 271.80 68 Не се квалификувала за следната фаза 271.80 68
Харалд Ридл Фокси ХХ 61,60 # 49 52,80 114.40 часот 61 27.00 часот 141.40 58 Не се квалификувала за следната фаза 141.40 DSQ
Харалд Сигл Гигант 2 60,60 46 23.20 83,80 48 12.00 часот 95,80 45 Не се квалификувала за следната фаза 95,80 45
Андреас Зерер Раеми Даеми 60,40 = 44 Елиминирани Не се квалификувала за следната фаза
Харалд Амброс

Маргит Апелт

Харалд Ридл

Харалд Сигл

Андреас Зерер
Види погоре екипно 175.00 часот 10 192.60 381.80 14 55.00 436,80 14 Н/П 436,80 14

"#" означува дека резултатот на овој натпреварувач не се брои во тимска конкуренција, бидејќи се бројат само најдобрите три резултати на тимот.

Мечување[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Триесетидвефинале Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Противнички резултат Место
Кристоф Марик меч Bye  Карјученко (UKR)

L 7–15
Не се квалификувал за следната фаза
Роланд Шлосер флорет Bye  Атели (FRA)

L 14–15
Не се квалификувал за следната фаза

Џудо[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале 1 2 3 Финале
Противнички
резултат
Противнички

резултат

Противнички

резултат

Противнички

резултат

Противнички

резултат

Противнички

резултат

Противнички

резултат

Противнички

резултат

Место
Лудвиг Пишер мажи −60 кг  Мин-хо (KOR)

L 0001–1100
Не се квалификувал за следната фаза
Клаудија Хејл жени −63 кг  Русеј (USA)

W 0010–0000
 Кларк (GBR)

W 1001–0001
 Ок-Сонг (PRK)

W 0100–0010
 Жолнир (SLO)

W 1000–0111
Bye  Танимото (JPN)

L 0000–0200
2nd

Веслање[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Репешажа Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место Време Место
Рафаел Хартл Скул 7: 34,61 2 Р. 7: 06.21 2 СА / Б / Ц 6: 58,67 5 ФК 7: 00,75 17
Жулиус Мадецки
Себастијан Сагедер
Волфганг Сигл
Бернд Ваколбингер
Лесно без кормилар 5:54.07 3 SA/B Bye 5:58.73 4 FB 6:22.85 10

Легенда за квалификациите: ФА = Финале А (медал); ФБ = Финале Б (немедал); ФК = Финале Ц (немедал); FD = Финале Д (немедал); FE = Финале Е (немедал); FF = Финале F (немедал); СА / Б = Полуфинале А / Б; SC / D = Полуфинале C / D; SE / F = Полуфинале E / F; R = репешажа

Едрење[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Трка Нето поени Конечно место
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 М *
Андреас Ханакамп

Ханс Шпицауер
Ѕвезда 12 14 7 16 14 16 9 3 5 11 6 97 13
Отворено
Атлетичар Настан Трка Нето поени Конечно место
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 М *
Андреас Гирицер Ласер 4 1 34 7 1 2 12 15 12 4 Н/П 10 68 2nd
Нико Деле-Карт

Николаус Реш
49 5 13 11 6 5 14 6 17 13 4 15 8 13 4 12 8 122 10
Римски Хагара

Ханс-Питер Штајнахер
Торнадо 1 3 8 1 14 8 4 1 2 5 Н/П 1 34 Gold medal icon.svg

М = трка за медал; OCS = Од страната на курсот на почетната линија; DSQ = Дисквалификуван; DNF = Не завршил; DNS = Не започнал; RDG = Дадена исправка

Стрелаштво[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Поени Место Поени Место
Томас Фарник 10 метри воздушна пушка 593 = 12 Не се квалификувал за следната фаза
50 метри пушка 3 позиции 1165 6 П 1261,4 6
Марио Кноглер пушка од 50 м 592 = 16 Не се квалификувал за следната фаза
Кристијан Планер 10 метри воздушна пушка 593 = 12 Не се квалификувал за следната фаза
50 метри пушка 3 позиции 1167 3 П 1262.8 3rd
Волфрам Вајбел јуниор пушка од 50 м 592 = 16 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Поени Место Поени Место
Моника Хаселсбергер 10 метри воздушна пушка 396 = 9 * Не се квалификувала за следната фаза

Пливање[уреди | уреди извор]

Австриските пливачи заработиле квалификациски стандарди во следните настани (најмногу до 2 пливачи на секој настан во А-стандардно време и 1 во Б-стандардно време):

Мажи
Атлетичар Настан Квалификации Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Доминик Кол 200 м слободно 1: 51,36 26 Не се квалификувал за следната фаза
Максим Подопригора 100 м градно 1: 03.08 25 Не се квалификувал за следната фаза
200 м градно 2: 14,31 13 П 2: 14,66 13 Не се квалификувал за следната фаза
Маркус Роган 100 м грбно 54,87 = 4 П 54.42 2 П 54,35 НР 2nd
200 м грбно 1: 58.06 3 П 1: 57,50 3 П 1: 57,35 НР 2nd
Жени
Атлетичар Настан Квалификации Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Judудит Дракслер 50 м слободно 25,82 19 Не се квалификувала за следната фаза
100 м слободен стил 57,29 33 Не се квалификувала за следната фаза
Мирна Јукиќ 100 м градно 1: 09,99 часот 14 П 1: 10.06 14 Не се квалификувала за следната фаза
200 м градно 2: 28,28 9 П 2: 26,95 8 П 2: 26,36 7
Петра Зарл 200 м пеперутка 2: 13,92 23 Не се квалификувала за следната фаза

Пинг-понг[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан 1 2 3 4 Четвртфинале Полуфинале Финале/ BM
Противнички

резултат

Противничкирезултат Противнички

резултат

Противнички

резултат

Противнички

резултат

Противнички

резултат

Противнички

резултат

Место
Чен Вејксинг мажи - поединечно Bye  Хензел (AUS)

W 4–0
 Санг-Еун (KOR)

L 3–4
Не се квалификувал во следната фаза
Вернер Шлагер Bye  Ли Чинг (HKG)

W 4–2
 Бол (GER)

L 3–4
Не се квалификувал во следната фаза
Карл Јиндрак

Вернер Шлагер
мажи - двојки Н/П Bye  Мазе /
Тугвел (DEN)


L 0–4
Не се квалификувале во следната фаза
Лиу Џија жени - поединечно Bye  Фуџинума (JPN)

L 3–4
Не се квалификувале во следната фаза

Теквондо[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Осминафинале Четвртфинале Полуфинале 1 2 Финале/ BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Тунџај Чалишкан −68 кг  Лијанго (CAF)

W KO
 Хуанг Ч-Х (TPE)

L 8–10
Не се квалификувал за следната фаза  Хусеин (EGY)

L 4–8
Не се квалификувал во следна фаза 7
Невена Лукиќ 49 кг.  Мошенсане (LES)

W 4–0
 Каријас (GUA)

L 1–1 SUP
Не се квалификувал во следна фаза

Тенис[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Триесетидвафинале Шеснаесетфинале Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале/ BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Јирген Мелцер поединечно  Спадеја (USA)

L 0–6, 1–6
Не се квалификувал за следната фаза

Триатлон[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Пливање (1,5 км) Транс 1 Велосипед (40 км) Транс 2 Старт (10 км) Вкупно време Место
Норберт Домник Машки 19:34 часот 0:17 1:04:19 0:23 35:20 1: 59: 13.25 37
Кејт Ален Женски 20:38 0:19 1:09:52 0:25 34:13 2: 04: 43,45 Gold medal icon.svg
Ева Брамбок 20:32 0:21 1:09:55 0:25 39:52 2: 10: 19,60 28

Одбојка[уреди | уреди извор]

Плажа[уреди | уреди извор]

Натпреварувач Настан Елиминации Место Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Николас Бергер

Флоријан Гош
Мажи Pool C

 Босма Херера (ESP)

L 0 – 2 (14–21, 13–21)

  Гартмајер Новотни (AUT)

W 2 – 0 (21–17, 21–17)

  Лацига Лацига (SUI)

L 0 – 2 (17–21, 19–21)
3 Не се квалификувал за следната фаза
Петер Гартмајер

Роберт Новотни
Pool C

  Лацига Лацига (SUI)

L 0 – 2 (14–21, 14–21)

 БергерГош (AUT)

L 0 – 2 (17–21, 17–21)

 Босма Херера (ESP)

L 1 – 2 (16–21, 21–19, 11–15)
4 Не се квалификувал за следната фаза

Кревање тежина[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Еден потег Постепено Вкупно Место
Резултат Место Резултат Место
Матијас Штајнер Машки 105 кг 182.5 = 11 222,5 = 5 405.0 7

Борење[уреди | уреди извор]

Машки слободен стил
Натпреварувач Настан Елиминации Четвртфинале Полуфинале Финале/ BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Lubos Cikel −60 kg  Хо (KOR)

L 1–3 PP
  Захартдинов (UZB)

W 3–1 PP
 Инуе (JPN)

L 0–3 PO
3 Не се квалификувал за следната фаза 8
Радован Валах −96 kg   Кормиер (USA)

L 0–3 PO
 Бартники (POL)

L 1–3 PP
Н/П 3 Не се квалификувал за следната фаза 19
Слободен стил - жени
Натпреварувач Настан Елиминации Класификација Полуфинале Финале/ BM
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место Противнички
резултат
Противнички
резултат
Противнички
резултат
Место
Марина Гасти −72 kg  Манјурова (RUS)

L 1–3 PP
 Шацле (GER)

L 1–3 PP
3 Не се квалификувал за следната фаза 9

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „iaaf.org – Top Lists“. IAAF. Посетено на June 4, 2011.
  2. „IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards“. IAAF. Посетено на 4 June 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]