Тимо Бол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тимо Бол
Тимо Бол

Тимо Бол (германски: Timo Boll, 8 март 1981) е германски професионален играч на пинг-понг. Тој игра за Борусија Диселдорф и е на второто место на Германската пинг-понг лига.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Националната лига и меѓународни помлади резултати[уреди | уреди извор]

На 14 годишна возраст, Тимо Бол, заедно со Френк Клич, ја освоиле помладата национална лига. Тимо Бол го прославил првиот меѓународен резултат за време на Европското студентско првенство во Ден Хаг 1995 година, каде што освои три златни медали. Тој го освои второто место на својот прв јуниорски европско првенство во 1996 година. Тој ја освоил титулата во синглови, двојки и тимот во наредните две години.

Меѓународни резултати[уреди | уреди извор]

Во 2002 година, Тимо Бол бил првиот Германец кој играл во Европа-Топ-12 и забележал победа против Владимир Самсон . Тој стигнал до финалето на Европското првенство во шампионско првенство во Загреб во синглови, а во двојки со Золтан Фејер-Конерт освоил златен медал. Германскиот тим бил поразен во финалето од 2-3, од шведскиот тим.

Повреди и враќање[уреди | уреди извор]

Тимо Бол имал проблеми со повредите во првата половина од 2004 година. Овие проблеми го попречиле во подготовките за Летните олимписки игри 2004. По период обележан со јавни критики, тој победил на турнирите во Полска, Австрија и Германија. Тој, исто така, стигна и до полуфиналето на ITTF Pro турнејата во Пекинг .

На почетокот на сезоната 2005, Бол повторно почувствувал болка во грбот, но освои сребрен медал во двојки со Кристијано Зусо на Светското првенство.

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Тимо Бол се оженил со Роделија Јакоби на 31 декември 2002 година.

Награди[уреди | уреди извор]

 • 1997 година. Најдобар помлад играч
 • 1998 година. Германски каменувач на годината
 • 2005 година. Бамби спорт
 • 2005 германски спортист на годината 3. место
 • 2006 година. Спортист на годината во Хесен
 • 2007 германски спортист на годината 2. место
 • 2008 година. Спортист на годината во Хесен
 • 2010 година. Спортист на годината во Хесен
 • 2010. Германски спортист на годината 2. место

Трофеи[уреди | уреди извор]

 • Светското првенство 2002 и 2005 година
 • шампион на Европа во синглови 2002, 2007, 2008, 2010, 2011 и 2012 година
 • Европски шампионски тим 2007, 2008, 2009, 2010 и 2011 година
 • Европски Супер Куп 2007, 2008 и 2009 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „BOLL Timo“. ittf.com. Архивирано од изворникот на 17 октомври 2012. Посетено на 4 јуни 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]