Прејди на содржината

Стрелаштво на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стрелаштво
на Летните олимписки игри 2004
ОдржувалиштеОлимписко стрелиште „Маркопуло“
Денови9–17 август
Натпреварувачи390 од 103 земји
«20002008»

Стрелаштво на Летните олимписки игри 2004 година — дисциплина која се одржала на олимпиското стрелиште „Маркопуло“ во Атина, Грција во периодот од 14 до 22 август.

На натпреварите учествувале 390 стрелци од 106 земји во 17 дисциплини, од кои10 во машка и 7 во женска конкуренција.

Најуспешна земја била Кина, која освоиле 3 златни, 2 сребрени и 3 бронзени медали.

Земји-учеснички[уреди | уреди извор]

Освојувачи на медал[уреди | уреди извор]

Машки[уреди | уреди извор]

Дисциплина Резултат Резултат Резултат
Воздушна пушка 10 м
детално
Ванг Јифу
Кина (2004)
690
ОР
Михаил Неструјев
Русија (2004)
689,8 Владимир Исаков
Русија (2004)
684,3
брзострелен пиштол
25 м детално
Ралф Шуман
Германија (2004)
694,9 Сергеј Полаков
Русија (2004)
692,7 Сергеј Алифиренко
Русија (2004)
692,3
Пиштол 50 м
детално
Михаил Неструјев
Русија (2004)
363,3 Џин Џанг-ох
Јужна Кореја (2004)
661,5 Ким Џонг-су
Северна Кореја (2004)
657,7
Ваздушна пушка 10 м
детално
Џу Џинан
Кина (2004)
702,7 Ли Џе
Кина (2004)
701,3 Јозеф Гонци
Словачка (2004)
697,4
50 м лежечки
став 50 м детално
Метју Емонс
САД (2004)
703,3 Кристијан Луш
Германија (2004)
702,2 Сергеј Мартинов
Русија (2004)
701,6
МК пушка три положби
50 м детално
Џа Џанбо
Кина (2004)
1264,5 Мајкл Анти
САД (2004)
1263,1 Кристијан Планер
Австрија (2004)
1262,8
Трап
детално
Алексеј Алипов
Русија (2004)
149
ОР
Џовани Пелијело
Италија (2004)
146 Адам Вела
Австралија (2004)
145
Двоен трап
детално
Ахмед ел-Мактум
ОАЕ (2004)
189 Раџјавардан Синг Раторе
Индија (2004)
179 Ванг Џенг
Кина (2004)
178
10 м подвижна мета
детално
Манфред Курцер
Германија (2004)
682,4 Александар Блинов
Русија (2004)
678,0 Дмитри Ликин
Русија (2004)
771,1
Скит
детално
Андреја Бенели
Италија (2004)
149 Марко Кемпајнен
Финска (2004)
149 Хуан Мигел Родригес
Куба (2004)
147

Жени[уреди | уреди извор]

Дисциплини Резултат Резултат Резултат
Ваздушен пиштол 10 м
детално
Олена Костевич
Украина (2004)
483,3 Јасна Шекариќ
Србија и Црна Гора (2004)
483,3 Марија Гроздева
Бугарија (2004)
482,3
Воздушна пушка 10 м
детално
Ду Ли
Кина (2004)
502,0 Љубов Галкина
Русија (2004)
501,5 Катержина Куркова
Чешка (2004)
501,1
Пиштол 25 м
детално
Марија Гроздева
Бугарија (2004)
688,2
ОР
Ленка Хикова
Чешка (2004)
687,8 Ирада Ашумова
Азербејџан (2004)
687,3
Пушка три положби
50 м детално
Љубов Галкина
Русија (2004)
688,4 Валентина Туризини
Италија (2004)
685,9 Ванг Ченгји
Кина (2004)
685,4
Трап
детално
Сузен Балог
Австралија (2004)
88 Марија Кинтанал
Шпанија (2004)
84 Ли Бо-на
Јужна Кореја (2004)
83
Двоен трап
детално
Ким Роуд
САД (2004)
146 Ли Бо-на
Јужна Кореја (2004)
145 Гао Е
Кина (2004)
142
Скит
детално
Дијана Игал
Унгарија (2004)
97 Веј Нинг
Кина (2004)
93 (+2) Земфира Мефтахетдинова
Азербејџан (2004)
93 (+1)

Медали[уреди | уреди извор]

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1 Кина (CHN)4239
2 Русија (RUS)34310
3 Германија (GER)2103
 САД (USA)2103
5 Италија (ITA)1203
6 Австралија (AUS)1012
 Бугарија (BUL)1012
8 ОАЕ (UAE)1001
 Украина (UKR)1001
 Унгарија (HUN)1001
11 Јужна Кореја (KOR)0213
12 Чешка (CZE)0112
13 Индија (IND)0101
 Србија и Црна Гора (SCG)0101
 Финска (FIN)0101
 Шпанија (ESP)0101
17 Азербејџан (AZE)0022
18 Австрија (AUT)0011
 Белорусија (BLR)0011
 Куба (CUB)0011
 Северна Кореја (PRK)0011
 Словачка (SVK)0011
Вкупно17171751