Прејди на содржината

Авел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икона на Авел

Авел (библиски хебрејски: הבל, грчки: Άβελ) — личност од Стариот завет, вториот син на Адам и Ева. Според Библијата, Авел бил овчар. Тој е првиот убиен човек на земјата, убиен од неговиот брат Каин откако жртвата на Авел била забележана од Бога, за разлика од онаа на Каин.[1]

Убиство[уреди | уреди извор]

Судирот започнал кога и двајцата браќа му принеле жртви на Бога, означувајќи ги првите такви случаи во Библијата. Авел, како овчар, го принесувал првороденото од своето стадо, додека Каин, земјоделец, ги принесувал плодовите на земјата (Бит. 4:3–4). Бог само ја претпочитал жртвата на Авел, што многу го вознемирило Каин и го навело да го убие Авел од љубомора (Бит. 4:5–8). Тогаш Каин се обидел да ги скрие своите постапки од Бог (Бит. 4–9). Како последица на убиството на Авел, Бог го проколнал Каин (Бит. 4:10–12).[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Holy Bible (English Standard Version. изд.). Crossway Bibles. 2016. стр. Genesis 1:26–27, Genesis 2:20–24.
  2. „Abel | Cain's Brother, First Martyr, Shepherd | Britannica“. www.britannica.com (англиски). Посетено на 2024-01-03.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]