Авантурите на Хаклбери Фин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Корица на книгата „Авантурите на Хаклбери Фин“ од Марк Твен, 1884 година
Корица на книгата „Авантурите на Хаклбери Фин“ од Марк Твен, 1884 година

Авантурите на Хаклбери Фин (англиски: The Adventures of Huckleberry Fin) — роман на американскиот писател Марк Твен.

Содржина[уреди | уреди извор]

Изданија на македонски јазик[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Марк Твен, Хаклбери Фин. Скопје: Просветно дело, Редакција „Детска радост“, 2016.