Џузепе Томази од Лампедуза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џузепе Томази Принцот од Лампедуза, војвода од Палма ди Монтехиаро
Роден(а)декември 23, 1896(1896-12-23)
Палермо, Сицилија, Кралство Италија
Починал(а)јули 23, 1957(1957-07-23) (возр. 60)
Рим, Лацио, Италија
Националноститалијански
Значајни дела Леопардот
СопружникАлександра Волф Стомерзи

Џузепе Томази од Лампедуза (италијански изговор: [dʒuˈzɛppe toˈmaːzi di lampeˈduːza]; 23 декември 1896 - 23 јули 1957) бил италијански писател и последен Принц од Лампедуза. Тој е најпознат по неговиот единствен роман, Леопардот (првпат објавен постхумно во 1958 година), кој е сместен во неговата родна Сицилија за време на Ризоргименто . Молчалив и осамен човек, тој поминувал голем дел од своето време читајќи и медитирајќи, а за себе велел: „Јас бев момче кое сакаше самотија, кое повеќе го сакаше друштвото со нештата отколку со луѓето.“ [1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Томази е роден во Палермо од Џулио Марија Томази, Принцот од Лампедуза, војвода од Палма ди Монтехиаро, Барон од Торета и Гранде од Шпанија (1868–1934), и Беатрис Мастроџовани Таска Филангиери од Куто (1870–1946). Тој останал единствено дете по смртта (од дифтерија) во 1897 година на неговата сестра, Стефанија. Беше многу близок со мајка си, силна личност која многу влијаеше врз него, особено затоа што татко му беше прилично резервиран. Како дете студирал во нивната голема куќа во Палермо со учител (вклучувајќи ги и предметите литература и англиски јазик), со неговата мајка (која го учела француски) и со една баба која му ги читала романите на Емилио Салгари. Во малиот театар на куќата во Санта Маргерита ди Белице, каде што поминал долги одмори, за прв пат ја видел претставата Хамлет , изведена од друштво на патувачки артисти . Неговиот братучед беше Вегетабл Фулко.

Почнувајќи од 1911 година, тој учел на „класична гимназија“ во Рим, а подоцна и во Палермо. Дефинитивно се преселил во Рим во 1915 година и се запишал на правниотфакултет. Меѓутоа, таа година бил повикан во војска, се борел во изгубената битка кај Капорето и бил заробен од Австроунгарската армија. Тој бил држен во логор за воени лица во Унгарија, но успеал да побегне и да се врати во Италија. Откако бил демобилизиран од војската како поручник, се вратил во Сицилија, наизменично одмарајќи таму и патувајќи со својата мајка и продолжувајќи ги студиите по странска литература. Во тоа време тој првпат ги подготвил идеите за неговиот иден роман „Леопард“. Првично неговиот план беше целиот роман да се појави во текот на еден ден, слично на познатиот модернистички роман од Џејмс Џојс, Улис .

Во 1932 година во Рига се оженил со ќерката на Алиса Барби, Александра фон Волф-Стомерзи (1894–1982), наречена „Лиси“, балтичка Германка благородничка и студент на психоанализа. Свадбената церемонија беше прославена во православна Благовештение на црквата на Пресвета Богородица во Рига. Тие најпрво живееле со мајката на Томази во Палермо, но некомпатибилноста меѓу двете жени набрзо ја натера Лиси да се врати во Рига.

Во 1934 година, таткото на Томази ди Лампедуза починал и тој ја наследил својата кнежевска титула. Накратко бил повикан во војска во 1940 година, но, како сопственик на наследен земјоделски имот, набрзо бил вратен дома за да се грижи за неговите работи. Тој и неговата мајка на крајот се засолниле во Капо д'Орландо, каде што повторно живеел со Лиси. Тие ја преживеаја војната, но нивната палата во Палермо не.

Откако мајка му починала во 1946 година, Томази се вратил да живее со сопругата во Палермо. Во 1953 година почнал да поминува време со група млади интелектуалци, од кои еден бил Џоакино Ланза Томази, братучед, со кого развил толку блиски односи што следната година легално го посвоил.

Томази ди Лампедуза често беше гостин на неговиот братучед, поетот Лучио Пиколо, со кого патуваше во 1954 година во Сан Пелегрино Терме за да присуствува на церемонијата на доделување на литературни награди, каде што, меѓу другите, се сретнал со Еуџенио Монтале и Марија Белончи. Се вели дека по враќањето од ова патување почнал да го пишува „Il Gattopardo“ („Леопардот“), кој бил завршен во 1956 година. За време на неговиот живот, романот бил отфрлен од двајца издавачи на кои Томази им го доставил.

Во 1957 година, на Томази ди Лампедуза му беше дијагностициран рак на белите дробови; тој почина на 23 јули во Рим. Неговиот роман бил објавен во годината по неговата смрт.[2]

Џузепе Томази на млада возраст, во 1936 г
Машината за пишување на Томази (Museo del Risorgimento, Santa Margherita Belice)
Гробницата во Капучинските гробишта (Палермо)

Творештво[уреди | уреди извор]

Леопардот го следи семејството на неговиот насловен лик, сицилијанскиот благородник Дон Фабрицио Корбера, принцот од Салина, низ настаните од Ризоргименто. Можеби најнезаборавниот ред во книгата го зборува Внукот на Дон Фабрицио, Танкреди, неуспешно го повикува Дон Фабрицио да ја напушти својата верност кон распаѓањето Кралството на двете Сицилии и да се здружи со Џузепе Гарибалди и Куќата на Савој: „Освен ако ние самите земете рака сега, тие ќе ни подметнат република. Ако сакаме работите да останат како што се, работите ќе мора да се сменат. "[3]

Насловот е преведен на англиски како Леопард, но италијанскиот збор gattopardo се однесува на американскиот ocelot или на африканскиот serval. „Il gattopardo“ можеби е референца за дива мачка која била ловена до истребување во Италија во средината на 19 век - исто како што Дон Фабрицио размислувал за недоличноста и падот на сицилијанската аристократија.

Во 1963 година Леопардот (1963 филм) бил снимен и на филм, во режија на Лукино Висконти и со Берт Ланкастер, Ален Делон, и Клаудија Кардинале;кој што ја освоил Златната палма на Кански филмски фестивал.

Томази напишал и некои помалку познати дела: I racconti („Приказни, првпат објавена во 1961 година), вклучувајќи ја и новелата Професорот и сирената , Le lessons su Stendhal ( Лекции за Стендал“, приватно објавено во 1959 година, објавено во форма на книга во 1977 година), и Покана за француска литература од шеснаесеттиот век, првпат објавена 1970 година). Во 2010 година, збирката од неговите писма беа објавени на англиски јазик како „Писма од Лондон и Европа“. Неговите перцептивни коментари за англиската и другите странски литератури сочинуваат поголем дел од неговите дела по обем отколку неговата фикција. Палацо Филангери-Куто во Санта Маргерита ди Белице, летна палата на вујкото на Томази по мајка Алесандро Мастроџовани-Таска-Филанџери, принцот од Куто, модел за Донафугата во романот Леопардот (1968 тешко оштетен од земјотрес)[4]

Наследство[уреди | уреди извор]

По него е именуван астероид 14846 Лампедуза.

По повод 14-тото издание на Римскиот филмски фестивал беше прикажан документарниот филм „Раѓањето на леопардот“ во режија на Лујџи Фалорни. Патување до откривање на животот на последниот принц од Лампедуза раскажан од гласовите и сведоштвата на најблиските.

Во 2019 година, канадскиот романсиер Стивен Прајс објави романизирана биографија на Џузепе Томази ди Лампедуза со наслов „Лампедуза“. - Историски роман за сицилијанскиот принц кој напиша извонредно дело за раѓањето на Италија .

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

 • Gioacchino Lanza Tomasi, Nicoletta Polo (Hrsg.): Giuseppe Tomasi di Lampedusa. Una biografia per immagini. Sellerio, Palermo 1998, ISBN 88-7681-113-3 (I cristalli).
 • Francesco Orlando, Ricordo di Lampedusa, Bollati Boringhieri, Torino, 1996.
 • Friedrich Wolfzettel: Meer und „sicilianità“. Verga – Quasimodo – Tomasi de Lampedusa. Frankfurter Stiftung für Deutsch-Italienische Studien, Frankfurt am Main 1999 (Jahresgabe der Frankfurter Stiftung für Deutsch-Italienische Studien. Предлошка:ZDB)
 • Margareta Dumitrescu: Sulla parte VI del Gattopardo. La fortuna di Lampedusa in Romania, Giuseppe Maimone, Catania 2001.
 • Jochen Trebesch: Giuseppe Tomasi di Lampedusa. Leben und Werk des letzten Gattopardo. Nora Verlagsgemeinschaft, Berlin 2012, ISBN 978-3-86557-289-9.
 • Maike Albath, Trauer und Licht. Lampedusa, Sciascia, Camilleri und die Literatur Siziliens, Berenberg, Berlin 2019.
 • Alberto Anile - Maria Gabriella Giannice, Operazione Gattopardo, Genova, Le Mani, 2013.
 • Manuela Bertone, Tomasi di Lampedusa, Palumbo, Palermo, 1995.
 • Rosaria Bertolucci, Il Principe dimenticato, Sarzana, Carpena, 1979.
 • Salvatore Calleri, La zampata del Gattopardo. I luoghi dell'anima: solitudine e ricerca interiore in Giuseppe Tomasi di Lampedusa, a cura dell'Istituto di Pubblicismo, Scialpi, Roma 2010.(Salvatore Calleri)
 • Carmelo Ciccia, Giuseppe Tomasi di Lampedusa in Profili di letterati siciliani dei secoli XVIII-XX, Centro di Ricerca Economica e Scientifica, Catania, 2002.
 • Arnaldo Di Benedetto, Tomasi di Lampedusa e la letteratura e La «sublime normalità dei cieli»: considerazioni sulla parte prima del «Gattopardo», in Poesia e critica del Novecento, Liguori, Napoli, 1999, pp. 65–97 e 237-50.
 • Arnaldo Di Benedetto, Elementi di onomastica lampedusiana, in O&L. I nomi da Dante ai contemporanei, a cura di B. Porcelli e B. Bremer, Baroni, Viareggio, 1999, pp. 119–23.
 • Arnaldo Di Benedetto, Giuseppe Tomasi di Lampedusa, «La Sirena», in L'«incipit» e la tradizione letteraria italiana, vol. IV (Il Novecento), a cura di P. Guaragnella e S. De Toma, Pensa MultiMedia, Lecce, 2010, pp. 447–56.
 • Margareta Dumitrescu, Sulla parte VI del Gattopardo. La fortuna di Lampedusa in Romania, Giuseppe Maimone Editore, Catania 2001.
 • Franco La Magna, Lo schermo trema. Letteratura siciliana e cinema, Città del Sole Edizioni, Reggio Calabria, 2010, ISBN 978-88-7351-353-7
 • Gioacchino Lanza Tomasi, Introduzione a "Opere" di Giuseppe Tomasi di Lampedusa, Mondadori Editore, Milano, 1995 coll. I Meridiani.
 • Salvatore Silvano Nigro, Il Principe fulvo, Palermo, Sellerio editore, 2012.
 • Francesco Orlando, Ricordo di Lampedusa (1962) seguito da Da distanze diverse (1996), Torino, Bollati Boringhieri, 1996.
 • Basilio Reale, Sirene siciliane. L'anima esiliata in «Lighea» di Giuseppe Tomasi di Lampedusa, Moretti & Vitali, 2000.
 • Giuseppe Paolo Samonà, Il Gattopardo. I racconti. Lampedusa, Firenze, La Nuova Italia, 1974
 • Salvatore Savoia, Giuseppe Tomasi di Lampedusa, Ed. Flaccovio, Palermo, 2010.
 • Jochen Trebesch, Giuseppe Tomasi di Lampedusa. Leben und Werk des letzten Gattopardo, NORA, Berlin, 2012.
 • Nunzio Zago, Tomasi di Lampedusa, Bonanno, Acireale-Roma, 2011.
 • Steven Price, Lampedusa, a novel, New York, Farrar, Straus and Giroux, 2019.
 • Maria Antonietta Ferraloro, Giuseppe Tomasi di Lampedusa - Il Gattopardo raccontato a mia figlia, La nuova frontiera junior, Roma, 2017.