Џејмс Двајт Дана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џејмс Двајт Дана
James Dwight Dana by Warren, 1865.jpg
Дана во 1865
Роден 12 февруари 1813
Утика, Њујорк, САД
Починал 14 април 1895
Њу Хејвен, Конектикат, САД
Националност САД
Полиња геологија, минералогија, зоологија
Влијание од Бенџамин Силиман

Џејмс Двајт Дана (1813-1895 год.) бил американски геолог.

Врз основа на своите проучувања на различни брегови во Дана пронашол докази што ја потврдиле идејата на Чарлс Дарвин за начинот на создавањето на атолите. Дана ја развил и теоријата што го објаснува начинот на кој облизите на атолот се поврзани со обрасците на ветровите и брановите што влијаат врз снабдувањето на организмите кои го снабдуваат гребенот со хранливи состојки.