Прејди на содржината

Ќуфу

Координати: 35°34′55″N 116°59′10″E / 35.5819° СГШ; 116.9862° ИГД / 35.5819; 116.9862
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќуфу
曲阜市
околиски град
Јужната порта на Ќуфу
Јужната порта на Ќуфу
Местоположба во Ѓининг
Местоположба во Ѓининг
ЗемјаКина
ПокраинаШандунг
Окружен градЃининг
Нас. места12
Површина
 • околиски град815 км2 (315 ми2)
Надм. вис.&1000000000000006500000065 м
Население (2017)
 • околиски град653,000
 • Густина0,80/км2 (2,1/ми2)
 • Градскo188,000
Час. појасCST (UTC+8)
Пошт. бр.273100

Ќуфу (кинески: 曲阜, пинјин: Qūfù) — град во покраината Шандунг, Источна Кина. Се наоѓа на околу 130 км јужно од главниот град на покраината Ѓинан. Ќуфу зафаќа површина од 815 квадратни километри и има вкупно население од 653.000 жители, од кои 188.000 живеат во урбана средина.[1] [2]

Ќуфу е родниот град на Конфуциј, за кој се верува дека се родил на планината Ни во непосредна близина на градот. Во градот има многу стари дворци, храмови и гробишта. Три најпознати културни места во градот, задно познати како Сан Кунг (三孔; „Трите конфучијански [места]“, се Храмот на Конфуциј (кинески: 孔庙; пинјин: Kǒngmiào), Гробот на Конфуциј (孔林; Kǒnglín) и Вилата на семејството Конг (孔府; Kǒngfǔ). Заедно, овие три локалитети се ставени на листата на светско наследство на УНЕСКО од 1994 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „China Urban Construction Statistical Yearbook 2017“. Ministry of Housing and Urban-Rural Development. 2019. Архивирано од изворникот на 2019-06-18. Посетено на 2020-04-24.
  2. 曲阜市概况地图_行政区划网(区划地名网) www.xzqh.org. xzqh.org (кинески). Посетено на 2020-05-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]