Јона (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јона
Yonne
1240-Auxerre.jpg
Јона во Осер
ЗемјаФранција
Слив
Главен изворМорван
730 м
УстиеСена
48°23′15″N 2°57′30″E / 48.38750° N; 2.95833° E / 48.38750; 2.95833 (Seine-Yonne)Координати: 48°23′15″N 2°57′30″E / 48.38750° N; 2.95833° E / 48.38750; 2.95833 (Seine-Yonne)
Сливна повр.10.887 км²
Физички особености
Должина292 км
Проток
  • Просечен:
    95 м³/с
Јона (река) на Ризницата

Јона (француски: Yonne) — река во Франција, лева притока на Сена. Долга е 292 км.[1] По неа е наречен департманот Јона. Извира во ридските предели на масивот Морван кај Шато Шинон, Њевр. Завршува влевајќи се во реката Сена во Монтеро Фо Јон.

Реката тече низ следниве градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Река Јона — база „Сандр“ (француски)

Поврзано[уреди | уреди извор]