Прејди на содржината

Јени џамија (Солун)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јени џамија
Поглед кон објектот
Основни податоци
МестоГрција Солун, Егејска Македонија
Припадностислам
ЕпархијаСолун
МитрополијаСолун
ПодрачјеЕгејска Македонија
Архитектонски опис
Архитект(и)Виталијано Позели
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилосманлиска архитектура
Завршен1902
Особености
Минариња1, разрушено

Јени џамија (грчки: Γενί Τζαμί, турски: Yeni Camii) — поранешен муслимански храм кој се наоѓа во Солун, Егејска Македонија.

Џамијата била изградена во 1902 година од страна на италијанскиот архитект Виталијано Позели по нарачка на Хаџи Мехмед Хајри-паша (од еврејско потекло). Џамијата служела како место за аџилак на Евреите кои го прифатиле исламот.

Таа се состои од два спрата и е изградена според архитектурата од XX век.

По протерувањето на Евреите во 1924 година во зградата бил сместен новоформираниот Археолошки музеј на Солун[1], додека тој се преселил во новата зграда на булевар "Стратос". Во моментов се користи како изложбен простор на Солунската општинска уметничка галерија.

  1. The Dönmeh: the Judeo-Islamic Mystery of Thessaloniki Архивирано на 13 октомври 2010 г., Albena Shkodrova, Balkan Travellers.com