Хамза-бегова џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хамза-бегова џамија
Hamza Mosque, Thessaloniki.JPG
Поглед кон објектот
Основни податоци
МестоГрција Солун, Грција
Припадностислам
ЕпархијаСолун
МитрополијаСолун
ПодрачјеЕгејска Македонија
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилосманлиска архитектура
Завршен1460
Особености
Минариња1, разрушено
Материјаликамен и тула

Хамза-беговата џамија (грчки: Χαμζά Μπέη Τζαμί, турски: Hamza Bey Camii) — поранешен муслимански храм кој се наоѓа во Солун, Грција[1].

Џамијата е сместена на раскрсницата на главната солунска улицата "Игнација" и улица "Венизелос". Спроти Хамза џамија се наоѓа Солунскиот безистен.

Според натписот на западната страна на зградата таа била изградена во 1467/68 од ќерката на воениот командант Хамза бег, кој бил бејлербег на Румелија. Џамијата пострадала серииозно од земјотрес во 1978 година. Во текот на неколку години во неа биле сместени театарот Алказар, затворен во 1989 година.

Од 1997 година, кога Солун станал европска престолнина на културата, започнал проект за реконструкција на џамијата, финансиран со 250 милиони драхми.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 40°38′15″ N; 22°56′30″ E / 40.6375° N; 22.9417° E / 40.6375; 22.9417