Јахуди амам (Солун)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јахуди амам
Γιαχουντί Χαμάμ
Yahudi Hamamı
Поглед кон амамот
Карта
Општи податоци
Видамам
Стилосманлиска архитектура
ГрадСолун, Егејска Македонија
ЗемјаГрција
Почната16 век

Јахуди амам (грчки: Γιαχουντί Χαμάμ, турски: Yahudi Hamamı) — поранешна османлиска бања која се наоѓа во Солун, Грција.

Амамот се наоѓа меѓу улиците „Василевс Ираклиј“ и „Франгинис“ во населбата „Лададика“.

Се претпоставува дека бил изграден во 16 век. Името Јахуди (на турски евреин) го добил по тоа што се наоѓа во еврејската трговска зона на градот. Освен под тоа име, позната е и како Пазар амам (Παζάρ Χαμαμί, Pazar Hamami), бидејќи се наоѓала во центарот на пазарот.

Денес зградата се користи за културни настани[1].

Наводи[уреди | уреди извор]