Алаџа-имарет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алаџа-имарет
20121019 Alaca Imaret Thessaloniki Greece 1.jpg
Основни податоци
Место Грција Солун, Грција
Припадност ислам
Епархија Солун
Митрополија Солун
Подрачје Македонија
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Архитектонски стил османлиска архитектура
Завршен 1484 или 1487
Особености
Минариња 1, денеска разрушено
Материјали камен и тула

Алаџа-имарет или џамија „Исак-паша“ (грчки: Αλατζά Ιμαρέτ, турски: Alaca İmaret) — поранешен муслимански храм кој се наоѓа во Солун, Грција[1]. Објектот се наоѓа на улицата Касандар, североисточно од црквата „Св. Димитрија“.

На влезот има натпис кој укажува дека Аладџ имарет бил изграден во 1484 година од Исак-паша, кој бил голем везир на Мехмед II и управител на Солун во времето на Бајазит II. Името Алаџа имарет, во превод значи шарен имарет и доаѓа од од обоените камења со ромбоидна форма, кои го украсувале минарето на џамијата.

Од минарето е преживеана само основата. Денес Аладџ имарет се користи за изложби.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Sultan of Vezirs: The Life and Times of the Ottoman Grand Vezir Mahmud Pasha Angelović (1453-1474), Théoharis Stavrides, pagge 413, 2001

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Слики од објектот. [1]