Пашин амам (Солун)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пашин амам
Πασά Χαμάμ
Pasha Hamam
Карта
Општи податоци
Видамам
Стилосманлиска архитектура
ГрадСолун, Егејска Македонија
ЗемјаГрција
Почната16 век

Пашин амам (грчки: Πασά Χαμάμ, турски: Pasha Hamam) — поранешна османлиска бања која се наоѓа во Солун, Грција.

Амамот се наоѓа меѓу улиците „Пиниос“, „Калвос“ и „П. Караџас“, во близина на црква „Св. Апостоли“.

Бањата била изградена во периодот од 1520 до 1530 година од Џезери Заде Коџа Касим Паша, еден од везирите на султаните Бајазит II и Селим I, кој бил назначен за гувернер на Солун, кога на престолот застанал Сулејман Величествениот. Во исто време, Касим Паша ја претворил црква „Св. Апостоли“ во џамија.