Солунски безистен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Безистенот на поштенска разгледница од 1925-1930 г.
Безистенот денес

Солунскиот безистен (грчки: Μπεζεστένι Θεσσαλονίκης) е создаден од османлискиот султан Мехмед II (1455-1459) во Солун, Грција.

Безистенот се наоѓа на раскрсницата меѓу улиците „Венизелос“ и „Соломос“, наспроти Хамза-бегова џамија и старата општина. Денес во безистенот се сместени различни продавници.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Безистен

Наводи[уреди | уреди извор]