Јелена Галевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јелена Галевски
Родена 5 декември 1974
Белград
Националност Македонка
Занимање глумица

Јелена Галевски (Белград, 5 декември 1974) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Животопис[уреди | уреди извор]

Јелена Галевски е родена на 5 декември 1974 година во Белград. Дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, на отсекот за актерска игра во класата на Кирил Ристоски во 1998 година. Вработена е во Македонскиот народен театар од 2010 година.[1]

Театрографија[уреди | уреди извор]

 • „Циркус Принтимпрам“ од Даниел Хармс, р. Александар Поповски, Театар мала станица, 1995;
 • „МКС“ од Војдан Чернодрински, р. Сашо Миленковски, МНТ, 1995;
 • Проститутката — „Едмонд“ од Дејвид Мемет, р. Синиша Евтимов и Наташа Поплавска, МНТ, 1997;
 • „Среќата е нова идеја во Европа“ од Јордан Плевнеш, р. Владo Цветановски, Драмски театар - Скопје, 1997;
 • Прва глумица — „Хамлет“ од Вилијам Шекспир, р. Владo Цветановски, Драмски театар - Скопје, 1998;
 • „Една за по пат“, р. Синиша Евтимов, Салон 1919, 1998;
 • Морин Фолан — „Мис на малиот град“ од Мартин мек Донах, р. Владимир Талевски, МНТ, 1999;
 • „Македонски рулет“ од Љубиша Георгиевски и Богомил Ѓузел, р. Сашо Миленковски, Драмски театар - Скопје, 2007;
 • „Троил и Кресида“ од Вилијам Шекспир, р. Љубиша Ристиќ, МНТ, 2009;
 • „Животот е сон“ од Педро де ла Барка, р. Владо Цветановски, МНТ, 2012.

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • Шила — „Самоуништување“, р. Ербил Алтанај, 1996;
 • „Време на кометата“, р. Фатмир Кочи, 2008;
 • „Скопје Ремиксд“, 2012;
 • Гоца — „Еј“, р. Васил Христов, 2018.
Телевизиски серии
 • „Народни приказни“, 2009;
 • „Нов Свет“, Арт Улица 23;
 • Куќен совет, ТВ Сител.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]