Тромсе

Од Википедија, слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Тромсе е деветта по големина урбана зона според населението и седми град по големина исто така според население во Норвешка. Тој е најголем град и урбана зона во Северна Норвешка и втор град по големина северно од Северниот поларен круг, веднаш после Мурманск. Зафаќа површина од 2,523.93 km2 и население од 70.011 жители.