Сусам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Сусамот е суптропско маслодајно растение. Во Македонија се одгледува на околу 1000 хектари, а просечниот принос е 300-400 килограми од еден хектар, односно годишно се добива по 400 тони сусамово семе. Тиквешијата е главно подрачје за одгледување сусам.