Ниацин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ниацин
Niacinstr.png
Niacin-3D-balls.png
Назнаки
CAS бр. [59-67-6]
PubChem 938
MeSH Niacin
SMILES
ChemSpider бр. 913
Својства
Молекулска формула C6H5NO2
Моларна маса 123.11 g/mol
Точка на топење

236.6 °C, 510 K, 458 °F

Точка на вриење

decomposes

Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Infobox references

Ниацин (исто така познат како витамин Б3, никотинска киселина и витамин PP) е органско соединение со хемиска формула C6H5NO2.

Наводи[уреди | уреди извор]