Роза Шанина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Роза Eгоровна Шанина
Roza Shanina.jpg
Роза Шанина, 1944 г.

Роза Eгоровна Шанина (руски:Роза Егоровна Шанина) (1924 - 28 јануари 1945) била советска снајперистка за време на Втората светска војна. Таа е одговорна за 54 потврдени убиства, од кои 12 на снајперисти во Битката кај Вилњус.[1] [2]

По напуштањето на тренинг училиштето за ушители во Архангелск, Роза станала учителка во градинка. Потоа, таа се придружила на Вобуч како волонтер, а потоа заминала во Централната женска снајперска академија во Подолск. На 22 јуни 1943, Шанина се приклучила во Црвената армија, а на 2 април 1944 станала дел од 184. стрелачка дивизија, каде што подоцна бил формиран снајперски вод. Таа била одликувана со Орден на славните на 18 јуни и повторно на 22 септември 1944.

Еднаш, откако Шанина го напуштила батаљонот, командерот ја прекорил да се врати, на што таа возвратила: „Ќе се вратам по битката.“[3] Овие зборови подоцна станале наслов на делото „Враќање од биткта“ од Николај Журављов. На 12 декември 1944, Роза била погодена во рамото, а на 27 декември била одликувана со Медал за храброст.

Роза Шанина загинала на 28 јануари 1945 во близина на Кутор.

Таа оставила неколку впени писма и дневници кои се издадени, а улици во Архангелск, Шангали и Строевское го добиле името во нејзина чест.

Шанина имала 4 браќа:Михаил, Фјодор, Сергеј и Марат. Михаил загинал во Ленинградската битка во 1941, додека Фјодор бил убиен истата година во Кримската битка. И Сергеј не се вратил жив од војна, додека жив останал само Марат.[4]

Наводи[уреди]

  1. SniperCentral.com.
  2. руски: Овсянкин, Е. И. История АПК'.
  3. (руски) П. Молчанов, Николај Журављов Кокиче на минното поле
  4. Историја АПК *Е. И. Овсјанкин * Глава „Снајпер Роза Шанина“