Османлиско-италијанска војна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Османлиско-италијанската војна била воен конфликт помеѓу Италија и Османлиската империја, во периодот од 1911 до 1912 година. Во историографијата често е нарекувана Триполитанска војна. Воените дејствија заппочнале на 29 септември 1911 година, а мировниот договор бил потпишан во Лозана на 18 октомври 1912 година. Според договорот, територијата на денешна Либија попаднала под Италија[1].

Наводи[уреди]

  1. Country Profiles, (16 мај, 2006), "Timeline: Libya, a chronology of key events" BBC News, Accessed 18 јули, 2006