Монпелје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Монпелие
Montage photo montpellier.jpg

Монпелие се наоѓа во Франција
Монпелие
Montage photo montpellier.jpg
Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Округ Монпелие
Општ. заедница Монпелие
Градоначалник Хелен Мандру
(2008-2014)
Статистики
Надм. вис. 7–57 м
(прос. 27 м)
Површина1 56,88 км²
Население1 251.634 жит.  
 - Ранг 8-ми град во Франција
 - Густина 4424 жит/км²
INSEE/Пошт. бр. 34172/ 34000, 34070, 34080, 34090
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.
(Porte du Peyrou) Триумфална порта.

Монпелје (фр. Montpellier, окс. Montpelhièr) е град во јужна Франција. Тој е главен град на регионот Лангдок-Русијон и е сместен во департманот Еро.

Населението во градот број 251.392, а во поширокото градско подрачје - над 600.000 жители (попис 2006).