Дарил Импи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Дарил Импи

Импи на Тур де л’Ен 2011
Лични податоци
Цело име Дарил Импи
Роден 6 декември 1984 (1984-12-06) (29 г.)
Јоханесбург, Јужна Африка
Висина 1,81 м
Маса 70 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Орика-ГринЕЏ
Дисциплина Друмски велосиепдист
Улога Возач
Вид на возач Универзален возал
Професионални клубови
2008–2009
2010
2011
2011
2012–
Барловорлд
Тим РадиоШек
МТН Кубека
Тим НетАп
ГринЕЏ
Значајни победи
Гранд Тур
Тур де Франс
1 ТТТ етапа (2013)

Етапни трки

Трка околу Турција (2009)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2011, 2013}
Последна промена
26 јануари 2014

Дарил Импи (р. 6 декември 1984 во Јоханесбург) — јужноафрикански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Орика-ГринЕЏ.[1] Во 2010 возел за Тим РадиоШек.[2] Негова најголема победа била на Трката околу Турција 2009, и покрај контроверзниот инцидент, кога тој бил отфрлен во бариерите од Тео Бос.[3]

Првично, Импи за 2011 потпишал со австралиската екипа Пегасус, но бил присилен да бара друга екипа, откако Пегасус не успеал да добие лиценце од UCI.[4] По возењето за МТН Кубека и Тим НетАп во 2011, Импи му се приклучил на ГринЕЏ за првата сезона на екипата во 2012.[1] Тој освоил етапа на Трката околу Баскија во април оваа година, пред да го направи своето деби на некоја голема трка на Џиро д’Италија во мај.[5] Во 2013 станал првиот јужноафрикански предводник на Тур де Франс.[6]

Достигнувања[уреди]

2004
1. Етапа 5 Џиро дел Капо
6. Краен пласман Трка околу Тунис
2006
3. Африкански хронометарски првенства
2007
Џиро дел Капо
1. Пролог
1. Етапа 2
1. Етапа 10 Тур ду Марок
7. Дом2Дом Сајклинг Спектакулар
2008
1. Етапа 6 Хералд Сан Тур
6. Меморијал Вивијана Мансервиси
9. Светски Вју Челинџ 1
9. Светски Вју Челинџ 2
2009
1. Краен пласман Трка околу Турција
1. Етапа 4
2. Национално друмско првенство
3. Џиро дел Капо II
7. Џиро дел Капо IV
2011
1. MaillotSudáfrica.PNG Национално хронометарско првенство
2. Краен пласман Тур ду Марок
1. Етапа 7
3. Краен пласман Трка околу Јужна Африка
9. Краен пласман Трка околу Азербејџан
2012
1. Етапа 2 Трка околу Баскија
1. Етапа 2 Трка околу Словенија
2013
1. MaillotSudáfrica.PNG Национално хронометарско првенство
1. Етапа 2 Трка околу Баскија
1. Етапа 2 Трка околу Баварија
Тур де Франс
1. Етапа 4 (ТТТ)
2. Светско првенство во екипен хронометар
5. Краен пласман Енеко Тур
5. Вуелта а Ла Риоха
2014
7. Краен пласман Тур Даун Андер

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]