Граничери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Граничери
—  Општина  —
Граничери се наоѓа во Романија
Граничери
Координати: 46°31′ СГШ 21°18′ ИГД / 
Држава  Романија
Округ Округ Арад
Население (2002)[1] 2.596 жит.
Час. појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Граничери (романски: Grăniceri) е општина во округот Арад во западна Романија, во која живеат 2.596 жители. Административно, комуната се состои од две села: Граничери и Шиклау. Административниот центар Граничери е одалечен 61 km од градот Арад.

Историја[уреди]

На почетокот на 20. век, на територијата на комуната биле пронајдени златни предмети од бронзеното доба, кои потврдуваат дека месттото било населено многу одамна. Сепак, првите пишани документи во кои се споменува Граничери датираат од 1438 година, а документите во кои се споменува Шиклау од 1466 година.

Демографија[уреди]

Според пописот во 2002 година, во комуната живеат 2.596 жители, од кои 89,7% се Романци, 7,4% Роми, 1,5% Германци, 1,3% Унгарци, 0,1% од населението се припадници на некоја друга етничка заедница.

Наводи[уреди]