Бељу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Бељу
—  Општина  —
Местоположба
Координати: 46°29′ СГШ 21°59′ ИГД / 
Држава  Романија
Округ Арад
Население (2002)[1]
 • Вкупно 3.320 жит.
Час. појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Бељу е општина во округот Арад, Романија. Комуната лежи во висорамнината Тевзулуј и реката Бељу.

Наводи[уреди]

  1. (романски) "Beliu", at the Erdélyi Magyar Adatbank's Recensământ 2002; Retrieved on September 4, 2009