Антиб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Antibes
Antibesbordmer.JPG

Antibes се наоѓа во Франција
Antibes
Antibesbordmer.JPG
Управа
Земја Франција
Регион
Департман
Округ Грас
Општ. заедница Sophia Antipolis
Градоначалник Жан Леонети (УНП)
(2008-2014)
Статистики
Надм. вис. 0–163 м
(прос. 9 м)
Површина1 26,48 км²
Население1 72.412 жит.  
 - Ранг 61-ви град во Франција по број на население
 - Густина 2735 жит/км²
INSEE/Пошт. бр. 06004/ 06600
2 Единечно сметање на населението: жителите на повеќе општини (на пр. студенти, воени лица) се бројат само еднаш.
Стар дел од градот

Антиб е град во јужна Франција, сместен на бреговите на Француската ривиера, помеѓу градовите Ница и Кан.

Антиб е луксузен и познат туристички центар во јужна Франција.