Прејди на содржината

Weekly Shonen Jump

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Weekly Shonen Jump“
'
Главен уредникХиројуки Накано[1]
Поранешни уреднициТадаши Нагано
Казухико Торишима
Хисаши Сасаки
Категориишонен[2][3]
Честотадвонеделно (1968 — 1969)
неделно (1969—)
Тираж1.390.000
(јануари — декември 2021)[4]
Прв број1 август 1968
ПретпријатиеShueisha
ЗемјаЈапонија Јапонија
СедиштеТокио
Јазикјапонски
Порталматична страница

Weekly Shonen Jump[5] (јапонски: 週刊少年ジャンプ) — неделно јапонско списание за манги што го издава Shueisha од 1968 г.[6] Тоа е едно од најстарите изданија во земјата со 2,7 милиони читатели (од 2007 г.). Целната публика на списанието се момчиња на возраст од 12 до 18 години.

Историја[уреди | уреди извор]

Потекло (1960 — 1970)[уреди | уреди извор]

Компанијата Shueisha го започнала Weekly Shonen Jump на 11 јули 1968 г., со цел да им соперничи на веќе успешните Weekly Shonen Magazine и Weekly Shonen Sunday.[7][8][9] Неговото сестринско издание, Shonen Book, првично имало за цел да се грижи за машката публика, пресликувајќи ја краткотрајната антологија за шоџо Shojo Book. Првично наречено Shonen Jump пред неговото 20-то издание, започнало како двонеделно списание. Меѓутоа, во 1969 г., Shonen Book престанал да се објавува, што го поттикнало Shonen Jump да премине во неделен формат.[10] За да се пополни празнината што ја оставил Shonen Book, било претставено ново месечно списание наречено Bessatsu Shonen Jump. На крајот, Bessatsu Shonen Jump бил преименуван во Monthly Shonen Jump пред да биде прекинат и наследен од Jump SQ.

Познати манги[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hodgkins, Crystalyn (July 13, 2017). „Weekly Shonen Jump Lists Hiroyuki Nakano as New Editor-in-Chief“. Anime News Network. Посетено на August 7, 2017.
  2. Thompson, Jason (2007). Manga: The Complete Guide. Del Rey Books. стр. xxiii-xxiv. ISBN 978-0-345-48590-8.
  3. „Boy's Manga“ (јапонски). Japanese Magazine Publishers Association. September 2016. Архивирано од изворникот на November 3, 2016. Посетено на November 6, 2016.
  4. „Shueisha Media Guide 2022“ (PDF). June 3, 2022. Посетено на June 3, 2022.
  5. Може и Weekly Shōnen Jump, со ō.
  6. . ISBN 978-0-76-561602-9. Занемарен непознатиот параметар |заглавие= (help); Занемарен непознатиот параметар |страницы= (help); Занемарен непознатиот параметар |страниц= (help); Занемарен непознатиот параметар |год= (help); Занемарен непознатиот параметар |издательство= (help); Занемарен непознатиот параметар |автор= (help); Занемарен непознатиот параметар |ссылка= (help); |url-access= бара |url= (help); Отсутно или празно |title= (help)
  7. 「ドラゴンボール」新作 少年ジャンプ40周年イベントで上映 (јапонски). Oricon. July 19, 2008. Посетено на November 4, 2008.
  8. ジャンプ50周年記念の復刻版、第1弾は創刊号と653万部記録号の2冊. Natalie (јапонски). Natasha, Inc. July 15, 2017. Посетено на December 3, 2021.
  9. 「週刊少年ジャンプ展」に見る少年ジャンプ飛躍の秘密. ITmedia (јапонски). July 14, 2017. Посетено на December 3, 2021.
  10. „集英社 小史成長期“. Shueisha history 4. Shueisha. Архивирано од изворникот на мај 3, 2008. Посетено на август 12, 2008.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]