Шонен-манга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аниме стилизирано око
Аниме стилизирано око

Шонен или шонен-манга (јапонски: 少年 漫画) — манга наменета за младата машка публика. Старосната група варира во зависност од поединечните читатели и различните списанија, но првенствено е наменета за момчиња на возраст од 8 до 18 години.[1] Комплетниот израз значи „момчешки стрип“, или едноставно „детски стрип“. Шонен-манга е најпопуларната форма на манга,[2][3] а женскиот еквивалент е шоџо манга.

Резиме[уреди | уреди извор]

Шонен-манга обично се карактеризира со многу акции [4], честопати смешни дејствија со машки протагонисти. Другарството помеѓу момчиња или машките во спортските екипи, борбени одреди и слично. Атрактивните женски ликови со претерани карактеристики се исто така чести, како што е Сакура Харуно од Наруто или Нами од ( наречен и сервис за обожаватели ). Главните ликови честопати имаат желба да се унапредат [3] .

Таквите Манги честопати претставуваат предизвик за способностите, вештините и зрелоста на протагонистите истакнувајќи го совршенството, строгата самодисциплина, жртвувањето поради должноста, како и чесната услуга на општеството, заедницата, семејството и пријателите [5][6]

Ниту една од наведените карактеристики не е услов како што се гледа во шонен-мангата, која ја карактеризира главната женска улога и скоро е без сервис за обожавателите или дејството; она што најмногу одредува дали е или не серијата шонен се работи како списанието кое ја серијализира или терминот во кој се емитува на телевизија. По случајот на Кутому Мијазаки, описите на насилството и сексуалните работи станале многу регулирани во мангите генерално, а особено во шонен [7]. Уметничкиот стил на шонен е генерално помалку „цветен“ во однос на шоџо, иаку варира од цртач до цртач, некои цртале и шонен и шоџо.

Различни приказни во шонен можат да имаат различни теми, како што се боречки вештини, роботи, научна фантастика, спорт, терор и митолошки суштества [3] .

Некои од популарните шонени[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „What you need to know about the Shonen genre“. Jappleng University. 23. 2. 2009. Архивирано од изворникот на 08. 04. 2014. Посетено на 9. 3. 2015. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)
  2. Aoki, Deb. „What is Shonen Manga?“. About.com. Посетено на 23. 8. 2015. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. 3,0 3,1 3,2 Kamikaze Factory Studio (2012). Shonen Manga. HarperCollins. стр. 8. ISBN 9780062115478. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help); |access-date= бара |url= (help)
  4. „Short anime glossary [Краткий анимешно-русский разговорник]“. anime*magazine (3): 36. 2004. ISSN 1810-8644.
  5. Schodt, 1986, op. cit., chapter 3. стр. 68-87.
  6. Brenner, 2007, op. cit., pp. 31.
  7. http://intersections.anu.edu.au/issue20/mclelland.htm<br[мртва врска] />"Један од резултата новог режима само-регулације међу манга продуцентима и дистрибутерима који су започели владавину насилних и сексуалниг слика које су карактерисале жанр, нарочито шонен."