Блич

Од Википедија — слободната енциклопедија
Првиот том на мангата, вклучувајќи го Ичиго Куросаки

Блич (јапонски: ブリーチ, англиски: Bleach) — манга на Таито Кубо и нејзина аниме-адаптација. Мангата била објавена од август 2001 до август 2016 г. во списанието Weekly Shonen Jump. Во мигов, мангата е завршена и има 686 поглавја, обединети во 74 тома. Во 2005 г., мангата „Блич“ била наградена со наградата на издателството Shogakukan како најдобра манга во категоријата „шонен“ (за млади мажи), а исто така е вклучена и во списокот на најпродавани стрипови во Јапонија и САД.[1][2]

Содржина[уреди | уреди извор]

Ичиго е збунет тинејџер што отсекогаш имал способност да гледа духови. Приказната започнува со појавувањето на чудно облечена девојка во неговата спална, која е прилично изненадена што воопшто може да ја види. Оваа девојка е Рукиа Кучики и таа е шинигами (косач на души). Нивниот последователен разговор е прекинат со појавата на зол дух (англ. Hollow — зол дух). Рукиа се бори со духот, но е тешко повредена и ги префрла своите сили на Ичиго за да му даде шанса да се спаси себеси и своето семејство. Ичиго го победува злиот дух со само еден удар на неговиот занпакуто (занпакуто — оружје на шинигамите).

Следниот ден, Рукиа се појавува во училиштето на Ичиго како ученичка. На големо изненадување, таа сега е нормална личност. Излегува дека духовната моќ на Ичиго предизвикала моќта на Рукиа целосно да се исцеди, оставајќи ја заробена во гигаи — вештачко тело. Додека таа ги враќа своите моќи, Ичиго мора да ги преземе нејзините должности и да се грижи за градот борејќи се со злите духови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bleach (англиски), Посетено на 2024-03-23
  2. „MANGA Plus by SHUEISHA“. MANGA Plus by SHUEISHA (англиски). Посетено на 2024-03-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]