Прејди на содржината

W.A.S.P.

Од Википедија — слободната енциклопедија
W.A.S.P.
W.A.S.P. performing live in Stavanger, Norway.
Животописни податоци
ПотеклоЛос Анџелес (Калифорнија), САД
Жанровихеви метал, глам метал, хард рок, шок рок
Период на активност1982-денес
ИздавачиDemolition
СоработнициLondon, New York Dolls, Sister
Мреж. местоhttp://www.waspnation.com/
Членови
Блеки Леуис
Дуг Блер
Мајк Дуда
Мајк Дупке

W.A.S.P. е американски хеви метал бенд формиран во 1982 година во Лос Анџелес. Не е сигурно од каде потекнува името. Во 80-тите бендот на интервју тври дека името значи „We Are Sexual Perverts“.[1] Но, некои луѓе веруваат дека името значи „We Are So Perfect“ или дури и „We Are So Powerful“. Уште една можност е дека името значи „We Are Satan's Preachers“.[2]

  1. „Interview with Blackie Lawless of W.A.S.P“. Earcandy_mag.tripod.com. 2001-05-20. Посетено на 2011-10-02.
  2. „Rik Fox - Interview - Steeler - WASP - Sin - Surgical Steel - W.A.S.P. - Yngwie - Keel - Lion“.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]