Прејди на содржината

The Rasmus

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ова е статија за финската музичка група. За шведскиот DJ, видете Rasmus.
The Rasmus
Животописни податоци
ПотеклоХелсинки, Финска
ЖанровиАлтернативен рок
Фанк рок
Период на активност1994 – денес
ИздавачиPlayground Music
DRT Entertainment
Interscope Records (САД)
Motor Music (Германија)
СоработнициHay and Stone
Killer
Kwan
Мреж. местоwww.therasmus.com
Членови
Лаури Илонен
Паули Рантасалми
Аки Хакала
Еро Хеинонен
Поранешни членови
Јане Хеисканен

The Rasmus е финска рок група која била оформена во 1994 во Хелсинки додека членовите на бендот биле дел од вишата музичка шлока[1]. Првичните членови на бендот биле Лаури Илонен (водечки вокал/текстописец), Еро Хеинонен (бас), Паули Рантасалми (гитара) и Јане Хеисканен (тапани). Хеисканен го напуштил бендот во 1998 и бил заменет со Аки Хакала.

The Rasmus на концерт во Тампере, 2006

Периодично

[уреди | уреди извор]
(1994–1998)
(1998–денес)
  • Лаури Илонен – вокали
  • Еро Хеинонен – бас
  • Паули Рантасалми – гитара
  • Аки Хакала – тапани

Дискографија

[уреди | уреди извор]

Студиски албуми

[уреди | уреди извор]
Година Наслов Продукција
1996 Peep Warner Music Финска
1997 Playboys Warner Music Finland
1998 Hell of a Tester Warner Music Finland
2001 Into Playground Music Scandinavia
2003 Dead Letters Playground Music Scandinavia
2005 Hide from the Sun Playground Music Scandinavia
2008 Black Roses Playground Music Scandinavia

Компилации

[уреди | уреди извор]
Година Наслов Продукција
2001 Hell of a Collection Warner Music Finland
2009 Best of 2001–2009 Playground Music Scandinavia
Години Тура Држави Градови Концерти
2003 Dead Letters Tour 29 107 296
2005 Hide from the Sun Tour 36 110 249
2009 Black Roses Tour

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Main source of the band's history: Åsa Werner and Mia Lindqvist, The Rasmus history at www.therasmus.se Архивирано на 3 март 2016 г.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]