The Chemical Brothers

Од Википедија — слободната енциклопедија
The Chemical Brothers
The Chemical Brothers performing live. Ed Simons (left) and Tom Rowlands (right)
Животописни податоци
Познат(а) и какоThe 237 Turbo Nutters, The Dust Brothers, Chemical Ed & Chemical Tom
ПотеклоManchester, United Kingdom
ЖанровиBig beat, alternative dance, progressive house, breakbeat, trip hop
Период на активност1991–present
ИздавачиJunior Boy's Own, Astralwerks, Freestyle Dust, Virgin Records, Ultra Records
Мреж. местоTheChemicalBrothers.com
Членови
Tom Rowlands
Ed Simons

The Chemical Brothers (Хемиските Браќа) се британско електронско дуо составено од Thomas Owen Mostyn 'Tom' Rowlands и Edmund John 'Ed' Simons (понекогаш нарекувани како Chemical Tom и Chemical Ed). Познати по нивите живи сетови, тие се пионери на биг бет електронскиот танц, жанрот кој постигна огромна популарност во 1990-тите.

Историја[уреди | уреди извор]

Историја на бендот(1984–1991)[уреди | уреди извор]

Ед Симсон е роден во Херне Хил, јужниот дел на Лондон, Англија, на 9 јуни 1970 година од мајка правник и татко кој не беше многу околу Симонс додека растеше. Кога тој беше млад, неговите главни интереси беа авионите и музиката. Симонс учеше во две јавни училишта, Alleyn и колеџот Dulwich. За време на неговите училишни денови, тој разви симпатии кон „rare groove “ и „Hip hop “ музиката кои често ги среќаваше во клубот наречен The Mud Club додека имаше само 14 години. Откако го заврши школувањето, негови два главни музички интереси беа бендови од Манчестер, „New Order“ and „The Smiths“. Откако го заврши училиштето со 11 „О“ нивоа и три „А“ нивоа, продолжи да студира Историја, особено Доцна Средновековна Историја на Универзитетот во Манчестер.

Том Роландс, соученик на Симон од детството, роден на 11 јануари 1971 година во Кингстон на Темза во Лондон. Уште кога Роланд беше многу млад, неговото семејство се пресели во Хели на Темза. Подоцна тој го посетуваше Reading Blue Coat училиштето во Беркшир, за тоа време стана опседнат со Шкотска, развивајки симпатии кон гајдите,особено. Во неговите рани тинејџерски години, музичките интересите ги прошири и кон други жанрови. На почетокот, некои од неговите фаворити беа „Oh What a Lovely War“ саундтрак, 2-Tone, во почетокот Гот жанрот (Sisters of Mercy, Fields of the Nephilim) и електро звуците на артистите како Крафтверк, Њу Ордер, Кабарет Волтер и Хевен 17. Тој објасни дека првиот албум Паблик Енеми му го променил животот, и коментираше дека "Miuzi Weighs a Ton" била една од најпрекрасните траки кој тој некогаш ја има чуено. Роланд исто така почна да собира хип-хоп плочи од артисти како Ерик Б. и Шоли Д. Роланд го заврши училиштето со слични достигнувања како Симонс. Достигна девет „О“ нивоа и три „А“ нивоа. За факултетот ги следеше стапките на Симон на Универзитетот Манчестер воглавно за да се вовлече себеси на музичката сцена.

Роланд, пред да се запознае со Симонс, беше член на бендот наречен Ариел. Ариел го формираа Роланд и неговите пријатели Брендан Мелцк и Мет Бери. Нивната прва песна беше "Sea of Beats". Ова всушност беше white label, пред Филип Браун да ги постави Echo Logik Records, нивната прва промоција беше Bokadilo (ELR1201), Други обајвени песни се "Mustn't Grumble" (ELR1203) и нивната многу добро позната, "Rollercoaster" (ELR1202). По една година во Echo Logik, потпишаа договор со издавачка куќа deConstruction. Тие инсистираа да најмат пејачка, па го најмија бившиот фронтмен на Xpansions Сели Ен Марш, и по неколку разочарувачки песни како "Let It Slide" (која Роланд би ја опишал како нешто многу лошо ) групата се распадна. Една од последните работи кои Ариел ги направи беше ремиксот "T Baby".

Роланд и Симон потоа почнаа да работат како ди-џеи во клубот "Naked Under Leather", во задниот дел на еден паб, во 1992 под името "The 237 Turbo Nutters" (именувани по бројот на нивната куќа на улица Дикенсон во Манчестер и реферненца за нивните Блекбурн рејвинг денови). Двајцата пуштаа хип-хоп, техно, и хаус.

„The Dust Brothers“ (1992–1994)[уреди | уреди извор]

Роланд и Симонс се нарекуваа The Dust Brothers по американското продуцентско дуо познато по работата со Бисти бојс. По извесен период започнаа да снемуваат соодветни инструментални хип-хоп траки па затоа почнаа да прават свои. Користеа „Хитачи“ хај-фај систем, компјутер, семплер и тастатура, ја снимија "Song To The Siren", која ја семплуваше Дис Мортал Коил. "Song To The Siren" беше издадена во нивната издавачка куќа наречена Дајмонд Рекордс (според прекарот на Ед). Во Октомври 1992, издадоа 500 white label копии во различни денс продавници низ Лондон, но никој не сакаше да ги пушта, велејќи дека се пемногу спори. Му пратија копија на лондонскиот ди-џеј Ендру Ведерал, кој ги направи редовен стартер во на своите ди-џеј сетови. Ведерал исто така потпиша договор со бендот во неговата издавачка куќа Junior Boy's Own. Во Мај 1993,издравачката куќа Junior Boy's Own ја објави песната 'Song To The Siren'.

Дуото го заврши Универзитетот со добри резултати, со што и двајцата добија дипломи за напредно второ ниво. Некаде во јуни 1993, `The Dust Brothers ги направија нивните први ремикси. Првиот беше "Packet Of Peace" за Лајонрок екипата на Џастин Робертсон, по кој следеа траките за Leftfield, Republica и The Sandals. При крајот на 1933-година The Dust Brothers го завршија Fourteenth Century Sky EP, објавен во јануари 1994-та. Плочата ги содржеше „хемиските звуци“ која го откри звукот на дуото, подоцна преземен од Фетбој Слим и многу други. Плочата исто така ја содржеше "One Too Many Mornings", која за првпат ја покажа лабавата и смирена страна на The Dust Brothers. И двете "One Too Many Mornings" и "Chemical Beats" подоцна ќе се најдат на нивниот деби албум. По Fourteenth Century Sky кон крајот на 1993-та следеше My Mercury Mouth EP. "Chemical Beats" беше исто така дел од саундтракот на првото издание од Wipeout серија игри, откако го употребија во Wipeout за PlayStation во 1995 година.

Во Октомври 1994-та, The Dust Brothers станаа резидент ди-џеи во малиот, но многу влијателен клуб Heavenly Sunday Social Club во Албани паб во Лондон на улицата Грејт Портланд. Тие им се допаднаа на Ноел Галагер, Паул Велер, Џејмс Дин Брадфилд и Том Бургас кои беа редовни посетители. The Dust Brothers беа ангажирани околу правење ремикси за траките на Manic Street Preachers и The Charlatans, како и на "Jailbird" од Primal Scream и "Voodoo People" од The Prodigy. Овие два ремикса доживеаа телевизиска слава со тоа што беа пуштани на емисијата "The Party Zone" на MTV Еurope во 1995-та. На почетокот на 1994-та, на The Dust Brothers им пристапи во клубот Ноел Галагер од Oasis, кои стануваа еден од најпромовираните бендови во Британија. Галагер му кажа на дуото дека има песна која ја напишал и дека сака тие да направат ремикс. Но со текот на времето, Галагер се предомисли и дуото не направи ремикс за неа. Траката се викаше "Wonderwall".

Во Март 1995, The Dust Brothers ја почнаа нивната прва интернационална тура, која ги вклучуваше Соединетите Држави – каде пуштаа песни со Orbital и Underworld, а потоа следеа група европски фестивали. Исто така во тоа време оригиналните Dust Brothers подлежеа на правни закани за нивното име, па така Роланд и Симонс мораа да се одлучат за ново име што побргу. Тогаш одлучија да се викаат "The Chemical Brothers" (Бабата на Симонс предложила да се викаат "The Grit Brothers").

Во Јуни 1995-та, го издадоа нивниот 4-ти сингл, прв со нивното ново име. "Leave Home" беше издаден од Junior Boy’s Own, како најава за нивниот деби албум. Синглот стана прв хит на листите кој се најде на место број 17.Синглот се задржа на листите се 8 недели, рекорден број на недели на исто место (Освен местото број 1)

"Exit Planet Dust (1995–1996)"[уреди | уреди извор]

Во Јули 1995-та, The Chemical Brothers го издадоа нивниот деби албум Exit Planet Dust (инспирирани од промената на нивното име) под Freestyle Dust/Junior Boy's Own. Албумот се најде на британските топ- листи на место број 9 со вокалот Бет Ортон како гостин во песната "Alive Alone". На крајот синглот се продаде во над милион примероци ширум светот, а исто така се користеше и за саундтракот на ТВ сериите за научна фантастика Virtuality. Накратко откако синглот беше издаден, Chemical Brothers потпишаа договор со Virgin Records. За нивниот следен сингл, “ Life Is Sweet” во септември 1995-TA, тие повторно повикаа вокал како гостин, нивниот пријател Тим Бургес, пејач од The Charlatans. Синглот се искачи на место број 25 на топ- листите.

Во Август 1995-та, Chemical Brothers беа ди-џеи за Oasis на свирката на Sheffield. Свирката почна да оди во погрешна насока кога стана очигледно дека на Лиам Галагер како да не му се допаѓаа траките кои се вртеа.Најмногу со што можеа да го задоволат беше со Happy Mondays' "Wrote For Luck”. Галагер продолжи да ги оттргнува Chemical Brothers од диџеј-сетот и викна пријалел од The Verve да продолжи да пушта музика. Фаворизираше психоделичен материјал на незадоволство на публиката.

Во овој период, The Stone Roses ги замолија Chemical Brothers да направат ремикс за "Begging You", од нивниот албум” Second Coming”. Откако почнаа со работа на ремиксот во кој видоа потенцијал, Stone Roses се предомислија и проектот беше откажан.

Во Октомври 1995-та, дуото се врати во клубот Heavenly Sunday за втор и финален обид на диџеј датумите. Тогаш тие станаа резидент диџеи во саботите кај Turnmills Во ноември, The Chemical Brothers настапуваа во театарот Асторија во Лондон. Во тоа време најчесто ја користеа "Chemical Beats" и “The Beatles”Tomorrow Never Knows" за враќање на бис. За време на бисот, Кит Флинт од The Prodigy влета на сцена и почна да игра, со маица на која имаше слоган "Occupation: mad bastard". Потоа му се придружија и неколкумина од публиката. Ова резултираше со истегнат кабел кој беше причина за предвремено затворање на шоуто. Chemical Brothers не беа многу засегнати поради тоа, со изјавата на Роналд дека тој е Кит од Prodigy и може да прави што ќе посака ". Токму пред Божиќ, 1995-та, тие ја направија нивната најголема журка, со Prodigy на Brixton Academy.

Во Јануари 1996, Exit Planet Dust постигна “(златна продажба)”. Chemical Brothers го објавија нивниот прв нов материјал по само 6 месеци во Virgin, "Loops Of Fury" EP. Четирите траки беа лимитирани на 20,000 копии, сега достапни за дигитално симнување. Ce најдоа на британските топ листи на 13-то место. EP исто така соджеше ремикс на "Chemical Beats", од Дејв Кларк и две други нови траки "Get Up On It Like This" и "(The Best Part Of) Breaking Up".

Во Февруари 1996-та, Магазинот Селект објави список на 100 најдобри албуми од 1990-тите до сега, со што Exit Planet Dust беше на 39-то место. Во Август 1996-та, Chemical Brothers ги поддржаа Oasis во Knewbroth, каде што имаше по 125,000 луѓе на двата настапи.

За време на 1995-та на фестивалот во Glastonboury, Роланд и Симонс имаа уште еден разговор со Ноел Галагер. Тој им кажа дека многу му се допаднал Exit Planet Dust, и праша дали може да пее на нивната идна трака, слично како Тим Бургас во "Life Is Sweet". Тие не размислуваа многу околу понудата во тоа време со оглед на тоа колку Галагер ќе беше понтаму зафатен со издавање на албумот на Oasis' (What's the Story) Morning Glory?, и поради комплексноста на справување со меѓусебните издравачки компании. Сепак, дуото подоцна работеа на трака за која мислеа дека би имало корист да има вокал во неа. Му пратија снимка на Галагер од тоа што го сработиле. Тој работеше на тоа прекувремено, и им остави порака следното утрото дека е спремен да го сними материјалот. Траката ја нареокоа "Setting Sun" и беше конечно објавена во октомври 1996-та. Се најде на британските топ листите на врвот давајќи му го на дуото за првпат местото број еден. "Setting Sun" беше придружуван од многу инструментални верзии, а исто и новата трака "Buzz Tracks",која не беше ништо повеќе од диџеј алатка.Тојцата преостанати адвокати на Битлси подоцна ги им напишаа писмо на Chemical Brothers, кои тврдеа дека по грешка тврдеа ја семплувале "Tomorrow Never Knows". Вирџин рекордс најмија музикологист да докаже дека тие не ја семплувале класичната психоделична песна од 1960 година.

Во меѓувреме, во 1996-та, Live Social Volume 1 беше издаден од Хевенли Рекордс,кој стана првиот CD микс на Chemical Brothers' (исклучувајки го Xmas Dust Up, слободниот албум кој излезе во 1994-та изданието на NME). Тоа беше првиот албум на дуото во живо, а воедно и единствен (исклучувајќи го EP Live 05).

Dig Your Own Hole (1997–1998)[уреди | уреди извор]

Во Март 1997-та, Brothers ја објавија нивата втора трака од нивниот четврти албум по ред, за да му дадат на светот дел од она што може да се очекува од нив. "Block Rockin' Beats" директно се најде на првото место на британската листа, овој пат најверојатно благодарејќи на семплуваниот вокал на Scholly’D и преработката на бас линијата од синглот на 23 Skidoo "Coup". NME ја прогласија за сингл на неделата и изјавија "Чука во вашата глава како штотуку да сте се нашле во базен полн со амил" Подоцна за неа добија Греми Награда за најдобар рок инструментален настап.

Во тоа време, во Соединетите Американски Држави, "Setting Sun" беше на 80-то место на билборд топ 100 листата, откако распродадоа околу 80,000 копии што е невообичаено достигнување за Европско "dance" дело. Продажбата од Exit Planet Dust беше исто околу 150,000.

На 7 –ми Април 1997 година, Chemical Brothers го издадоа нивниот втор албум, Dig Your Own Hole. Снимен е во нивното студио во јужен Лондон, со наслов кој го зеле од графит насликан на ѕидот од надворешната страна на студиото. Албумот беше добро прифатен од публиката, Mixmag го оцени со 10 од 10 и го нарече "доволно луд за да биде возбудлив, доволно мек за да не се врти надвор од трендовски кафулиња.

За време на летото во 1997-та, Brothers правеа турнеи, посебно во САД. Исто така станаа резидент во Tokyo Liquid Rooms. Во август, Chemical Brothers стапија во контакт со The Dust Brothers од САД и ги замолија да им прават ремикс на нивниот четврти сингл "Elektrobank". Тие станаа многу барани за да прават ремикси за други музичари. Metallica неколкупати ги замоли Chemical Brothers за ремикс на "Enter Sandman", но неколкупати беа одбиени. Во септември беше издаден наредниот сингл од Dig Your Own Hole, "Elektrobank". Во ноември, бендот настапуваше во театарот Даблин Поинт каде беа поддржани од Карл Кокс. Започнаа турнеја во Детроит.

На крајот од годината, последната трака од Dig Your Own Hole, долга девет минути, "The Private Psychedelic Reel" им овозможи ограничено издание на мини плоча со истото име. На втората страна од плочата беше вметната верзијата од „Setting Sun“ изведена во живо, а снимана на 24 август 1997 година, на Лоулендс фестивалот во Холандија. Во декември распродадоа 4 американски настапи, правеа турнеја низ Англија и завршија со свирка на Академијата Brixton која беше целосно распродадена.

Во 1998-та, се концентрираа повеќе на ди-џејството, иако некои ремикси излегоа на површина како што е на пример "I Think I'm In Love" од Spiritualized. Кога го објавија синглот, во него вклучија вокален и инструментален ремикс. Секоја траеше по повеќе од седум-и-пол минути. Друг ремикс од Brothers беше "Delta Sun Bottleneck Stomp", од Меркури Рев. Ова беше уште едно доградување на соработката меѓу двата бенда, откако Џонатан Донахју имаше удел во „The Private Psychedelic Reel“ од Dig Your Own Hole.

Во Септември 1998-та беше издаден вториот микс албум, Brothers Gonna Work It Out. Тој содржеше некои нивни траки и ремикси, како и песни од артисти кои имале влијание врз нивниот звук, како Renegade Soundwave, Meat Beat Manifesto, Carlos "After Dark" Berrios, и Kenny 'Dope' Gonzales.

Во Мај 1999-та, Chemical Brothers имаа три настапи во Велика Британија, во Манчестер, Шефилд и Брајтон, нивниот прв настап од декември 1997-та. Истиот месец го објавија нивниот прв оригинален материјал на кој работеле две години, трака наречена "Hey Boy, Hey Girl". Ова беше повеќе хаус верзија отколку хип-хоп. Во тогашните интервјуа, Роланд и Симонс посочија дека траката била инспирирана од ноќите поминати во клубот Гатрашер во Шефилд. Траката беше една од комерцијално достапните траки и го достигна третото место на британската листа.

Surrender (1999)[уреди | уреди извор]

Tретиот албум Surrender беше издаден во јуни 1999 година. Во него беа вклучени вокали од Noel Gallagher, Jonathan Donahue од Mercury Rev и Hope Sandoval од Mazzy Star. Како што покажа "Hey Boy, hey girl", албумот повеќе беше ориентиран кон хаус отколку претходните двa. На една од песните на албумот, која се истакнува, Out of control, Bernard Sumner од New Order поддржан од Bobby Gillespie од Primal Scream ги позајмија вокалите. Таа достигна место број 1 на топ- списокот на албуми во Велика Британија и беше оценета со високи оценки од страна на печатените медиуми. Музичкиот спот за Let Forever be, режиран од Michael Gondry, кој користи видео и филмски ефекти во описот на кошмарите на една млада жена, исто така, доби големо внимание.

Летото подоцна, дуото настапи во Glastonboury во петок навечер, по што следи турнеја низ Велика Британија која заврши во декември, во која е вклучен и концертот во Homelands Scotland на 4 септември. Во ноември, "Out of control", каде Sumner и Gillespie ги позајмуваат вокалите, беше издадена како песна. На албумот се најде, и ремиксот Sasha. Последната песна од “Surrender” издадена во февруари 2000 година, имаше пет траки "Music: Response“, која ги содржи насловната трака и два ремикса, плус Electronic Battle Weapon 4 наречена "Freak of the week" и една песна наречена "Enjoyed", која во суштина беше ремикс на "Out of control" направена од нив самите.

Копија од ЦД- то беше оставена во третата Blue Peter, временска капсула затворена во јануари 2000 година.

Come with us (2000-2003)[уреди | уреди извор]

Во јуни 2000 година, Том и Ед настапија на Pyramid сцената на Glastonbury фестивалот која привлече најголема публика некогаш видена во фестивалската историја. Во август 2000 година тие настапија пред голема публикаа на главната сцена на Creamfields фестивалот, Ирска.Во декември 2000 година, Chemical Brothers изведуваа една од нивните нови песни, ""It Began in Afrika" на своите диџеј настапи во Њујорк поддржувајќи ги U2.

Во 2001 година, беа мошне активни со изданија и настапи во живо. Во почетокот на годината, почнаа да работат на четвртиот по ред албум, привремено насловен како "Хемиската четворка". Првата песна која обожавателите ја слушнаа беше "It Began In Afrika”, претходно пуштана во диџеј сетот во Њујорк. Своето деби во живо траката го доби во Калифорнија во април 2001-та, на Coachella Valley Music and Art фестивалот на. Уште една нова песна исто така го доби своето јавно деби на Coachella, "Galaxy Bounce". Како што стана вообичаено за нивните изданија и експерименти, "It Began in Africa", беше првиот промотивен материјал како дел од "Electronic Battle Weapon”.Добија многу пофалби на музичките радио емисии во Велика Британија, и стана сè повеќе и повеќе популарна во клубовите во текот на летото.Во екот на летото таа стана и една од "химните" на Ибица. Целосно комерцијало издание имаше во септември достигнувајќи го 8 –то место на британските топ-листи во Велика Британија, иако немаше направено промотивно видео за песната.

Rowlands и Simons направија ремикс на песна од Fatboy Slim's Halfway Between the Gutter and the Stars, насловена како "."Song For Shelter.

Chemical Brothers ја завршија работата на друг албум, “Come with us”, во октомври 2001 година, во соработка со Ричард Ешкрофт ("The Test "), od The Verve и долгогодишниот соработник Beth Orton ("The State We're In"). Албумот беше издаден во јануари 2002 година, на кое му претходи синглот " Star Guitar ", мелодичен, со Balearic Beat и промотивно видео од Мишел Gondry кое карактеризираше амбиент синхронизиран со звукот посматран преку прозорец во воз. Втора песна на албумот, “It began in Africa",коај беше издадена на 10 септември 2001 година за да биде кружи низ клупската сцена, каде што беше популарен хит. " Star Guitar " беше исто издаден како ДВД сингл, прв на дуото.

Албумот, “Come with us”,публиката не го прими толку добро примен за разлика од нивните претходни албуми, но сепак отиде директно на место број 1 во Велика Британија во првата недела од објавувањето со продажба од 100.000 копии. Во април, првата песна од албумот беше издадена како сингл со ремикси од Fatboy Slim, како дел од двојното издание" The Test ".

Во текот на летото на 2002 година, Chemical Brothers патуваа по фестивалите за да го промовираат албумот. Подоцна, во 2002, издаваат два EP-а, еден конкретно наменет за Јапонија,а другиот за САД (именуван како AmericanEP). И двате се содржат ремикси, изведби во живо и Б-страни.

Една од нивните други поголеми песни од овој албум е "Galaxy Bounce", кој беше популарен и се појавува како главна музика за XBox Project Gotham Racing, играта, и се најде исо така на саундтракот за филмот на Tomb Raider." Star Guitar "беше песна за PSP Lumines II.

Другите песни, "Come with us( Вовед)" и "Star Guitar( Шпица )", се најдоа на PS2 играта со наслов WRC II: Extreme. Двете песни се инструментали.

Песната My Elastic Eye од "Come with us" албумот во 2004 година беше отсвирена во филмот “The Butterfly Effect” во кој глуми Ashton Kutcher и Amy Smart.

Крајот на 2002-та и почетокот на 2003 година, Rowlands и Simons се вратија во студио, за да работат на новиот материјал, вклучувајќи ги и " The Golden Path ", во соработка со Вејн Coyne, пејачот на The Flaming Lips.Албумот беше излезе во септември 2003 година, во исто време како "best of” албум насловен како Singles 93-03 за одбележување на десет години од изданијата на Chemical Brothers. Singles 93-03 ги вклучува повеќето, но не и сите нивни песни.Втората нова песна, во прилог на " The Golden Path", се најде на албумот, насловен како" Get Yourself High". Singles 93-03, беше издаден и на DVD, што вклучуваше избрани живи настапи и интервјуа со Rowlands, Simons и многу од нивните соработници во текот на целиот период." Get Yourself High", во кој е вклучен канадскиот рапер K-Os како вокал, беше издаден како сингл во ноември 2003 година.

Кон крајот на 2003-та и 2004 година, Chemical Brothers продолжија да работат во студио, на новиот материјал и на ремиксот на "Slow" од Кајли Миног. По завршувањето на соработката за овој проект,беше објавен новиот сингл, кој подоцна доби и комерцијално издание во март на CD (на нејзиниот нареден сингл " Red Blooded Woman ") и на ексклузивните 12 " дискови (кои содржат два други ремикси на Кајли). Во летото 2004-та тие се вратија на фестивалите, вклучувајќи ги и настапите на Glastonbury Festival, Токио, Шкотска и Ирска. Тие, ја посетија и Јужна Америка по вторпат (првиот пат им беше во 1999-та), кога пристигнаа во Чиле, Аргентина и Бразил. Тоа беше за време кога го свиреа новиот материјал вклучувајќи ја и " Acid Children ", што се покажа како една од најпопуларните нови песни.

Во септември 2004-та Chemical Brothers го објавија " Electronic Battle Weapon 7”, што беше издадена како еднократен промотивен материјал, со 12 песни, вклучувајќи го и синглот Acid Children ".

За разлика од претходните музички остварувања на Chemical Brothers на овој албум се најдоа 303 бас линии и различни вокали, а исто така го промовираа и синглот "You Are All My Children Now!", кој што е преземен од стар хорор филм A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge.Тоа беше пропратено и со проекција на застрашувачки кловн кои ги кажуваше истите зборови на нивните настапи во живо. Еlectronic Battle Weapon серијата на промотивни изданија беа обично ново снимените траки на бендот, издадени како промотивен материјал со цел да им овозможи на диџеите да ги тестираат на клупската сцена и да ја измерат нивната популарност.

Велика Британија=== Push the button (2004-2006) ===

Во 2004 година, Chemical Brothers почнаа да работат на “Push the button”, на својот петти студиски албум, кој има соработкa со Тим Барџис, Kele Okereke и Анвар Superstar, меѓу другите. Албумот беше издаден на 24 јануари 2005 година.

"Galvanize", со Q-Tip како вокал, е првиот сингл од Push the Button, и премиерно прикажан на iTunes. "Galvanize" беше објавен на 17 јануари 2005 година, а се најде на место број 3 на топ листите во Велика Британија. Вториот сингл " Belive"(заедно со Kele Okereke од Bloc Party) не успеаа да се искачи во топ 10, но сепак беше во првите 20 на 18-то место."", The Boxer", е првиот дует со Тим Барџис кој не успеа да се најде во првите топ 40.

Со албумот и песната "Galvanize" ја освоија наградата "Греми" на Греми награди во 2006 година. Една од песните на овој албум, "The Big Jump” се појавува во видео играта Burnout Revenge, како и Project Gotham Racing 3.Песната "Surface To Air", има брз ритам, прогресија и бас линија која потсетува на воведот од песната "The Modern Age" од The Strokes.

Неофицијалната, ремикс верзија на албумот насловен како " Flip the Switch " беше издадена како бесплатен даунлоуд, заедно со " Belive EP" и шест дополнителни ремикси на истата.

Во септември 2006 година, Chemichal Brothers беа првите музичари кои беа вклучени во Tate Tracks. Tate Modern покани разни групи и композитори да изберат дело кое ги инспирирало од колекцијата на галеријата за модерна модерната уметност и потоа да напишат песна за истото. Rock Drill, на Chemical Brother која беше инспирирана од скулптурата Torso in Metal from The Rock Drill на Џејкоб Епштајн и може да се слушне на слушалките во предниот дел на галеријата.Од октомври 2006 година, исто така, стана достапна за слушнање онлајн на мрежното место на Таte Tracks.

We Are the Night (2007-2009)[уреди | уреди извор]

Chemical Brothers го дочекаа јуни 2006 година со најава на нивниот официјален форум дека дуото работи на нов материјал, конкретно на албум, со името "Chemical 6”. Симонс им соопшти на сите дека бендот ќе настапува на одберани места во летото 2007 година, наведувајќи го Рим, а исто и Лондон. Simons е цитиран како вели дека се надева дека дутото ќе приреди битка на оружја летото, која веројатно се однесува на серијата "Electronic Battle Weapon " кои се во некоја мера експериментални песни кои бендот понекогаш ги објавува на “white label”

Electronic Battle Weapon 8 и 9 дебитираа на BBC Radio 1 на Пит Тонг покажани на 8 декември 2006-та. Двојната плоча беше конечно издадена само пред очекуваната Новогодишна свирка на Chemical Brother’s во познатиот Turnmills во Лондон Плоча имаше ограничено издание ширум светот и беше добро примена од страна на обожавателите, DJ-ите и критичарите. Electronc Battle Weapon 8 на околу шест и пол минути е многу различна во стилот на " big acid "кои се однесуваше на поранешните електронски битки. Таа се одликува со "силни удари на тапаните" со зголемена линија на синтисајзерот, и за многумина е една од најпознатите еуфорични песни кои Chemical Brothers ги имаат издадено. Верзијата на оваа песна се наоѓа на албумот We Are The Night и е насловена како " Saturate”. Electronic Battle Weapon 9 е типична денс трака на Chemical Brothers заедно со нивниот претпознатлив знак,вокали со сирени и и основни трајбл мелодии.

Во Turnmills на свирка, дуото настапи со претходно неиздадената песна на полноќ за да ја пречекаат 2007 година, која беше добро прифатена од толпата. Оваа трака подоцна се појави како Burst Generator, на албумот We Are The Night. Многумина се прашуваа дали последното во серијата во Electronic Battle Weapon беа еднократните генијални парчиња или сигнал за нова насока која би можела да се врти на новиот албум, можеби оддалечувајќи се од нивниот жанрот, дефинирањето на "big beat” психоделичните албуми од минатото. Песната беше, 100 -та издадена песна на бендот.

На 21 Март 2007-та Chemical Brothers официјално ги објавија својот претстоен албум на MySpace. Новиот албум насловен We Are the Night, беше издаден на 2 јули 2007 година во Велика Британија и 17 јули 2007 година во САД. Chemical Brothers најавија доцнење во производството на уметнички дела. Потоа EMI ја издаде онлајн “oldschool” компјутерската игра на Chemical Brothers како извинување. Листата со песни беше објавена за обожавателите на официјалната мејлинг список на 10-tи април. Новиот албум во голема мера има соработка со Klaxons (на "All Rights Reversed "), Midlake (на "Pills won’t help you now"), Ali Love (на " Do it again") и Willy Mason (на "Battle Scars").

На 12 април 2007-ta година, Пит Тонг повторно ја имаше привилегијата да му го пормовира на светот првиот преглед на траките на дутотo-ti. Овој пат тоа беше првиот сингл ""Do It Again"" од нивниот нов албум, кое се емитуваше на неговото BBC Radio 1 " во музичкото шоу "In New Music we Trust”. Песната се смета за пријателска на денс подиумите каде доминират поп вокали и минималистички пристап. Траката се смета како "производител 'по стекнување на мешани реакции по првото слушање во шоуто на Пит Тонг со своите симплистички вокали и електро битот. Официјалното пуштање на песната беше 4 јуни( дигитален даунлоуд) и 14 -tiјуни (12 ", 7-ми" на CD). Албумот генерално беше објавен во Велика Британија на 2 јули.

Во септември 2007-ta година, Chemical Brothers настапија во живо на Плоштадот Trafalgar, како дел од настанот за Becks Fusion. На cите кои присуствуваа им беа дадени 3D очила за да ги видат визуелните ефекти на екранот.

Во 2008 година, музиката на Chemical Brothers, ќе биде претставена во филмската адаптација на Ирвин Велш, автор на најдобро продаваниот роман Екстаза: Трите приказни на хемиската романса.

Chemical Brothers направија нова нова трака за во саундтракот на Heroes со наслов "Keep My Composure".

Further and motion picture soundtracks (активни- 2010)[уреди | уреди извор]

На 30 март 2010 година, бендот објави на нивното мрежно место дека нивниот седми студиски албум ќе биде насловен Further и ќе биде издаден на 22 јуни, додавајќи дека тоа ќе биде прво издание од овој тип што ќе има посебен филм за секоја од 8-те аудио траки”. Филмовите се направени со долгогодишните визуелни соработници Адам Смит и Маркус Lyall. Албумот е опишан како нивни најголем "психоделичен и мелодичен до сега ". Пред издавањето на албумот, бендот настапи на четири шоуа во мај во Лондонската Roundhouse каде го пуштаа албумот и неговите придружни филмови. Филмовите ќе се најдат на специјалното издание на DVD и на iTunes LP издание.

Повеќето критики беа позитивни, БиБиСи Music изјавуваше дека "...Синтисајзерите се брутално груби и ги поместуваат границите низ осумте песни "со Ian Вејд изјави дека" Подобро да континуирано да се експлодира отколку да се исчезне,., Всушност навистина прекрасно... " Ирски Тајмс“, објави дека ова е многу импресивна колекција која е пренесена преку мешање на чувството на брзина и интензитет. Сепак, со тоа не се согласдија ЛП, заедно со американското рок списание Спин кое дадe оцена три од пет.

Во Њујорк Стрип Con, на 10 октомври 2010 година, англискиот филмски режисер Џо Рајт најави дека Chemical Brothers ќе работат на саундтракот на неговиот претстоен филм, Хана. Џо Рајт, кој работел со Chemical Brothers порано како член на компанијата за визуелизација Vegetable Vision изјави дека бил "мошне возбуден што конечно ќе работи со помодерен звук. Има многу бас, многу е гласно. " Саундтракот беше екслузивно издаден на iTunes на 15 март 2011 година.

Две недели по објавувањето во врска со филмот Хана, започна да кружат гласини дека Chemical Brothers имаат снимено дел од мзуиката за филмот Black Swan, по еден пост на Ед Симонс на неговиот Twitter профил. Вториот пост на Chemical Brothers на Twitter профил се чинеше дека го потврдува тоа. На 22 ноември 2010 година, беше издаден музички спот за филмот заедно со трејлерот за филмот. Овој музички спот имаше поинаква верзија од песната " Don’t think" и најави дека на филмот ќе има нова музика со од Chemical Brothers, заедно со многу други уметници. Следниот ден, имињата на осумте песни кои не беа составени од Clint Mansell - главниот композитор на Black Swan беа пуштени во етерот, и Chemical Brothers се најдоа на листата дека придонеле со три нови песни за филмот. На 29 ноември, ексклузивното видео беше објавено на rollingstone.com, кои содржи повеќе снимки на алтернативна верзија на "Don't Think".". Работата на Менсел беше објавена следниот ден. Нема најава сè уште дали оригинални песни кои не се од Менсел ќе бидат издадени или не.

Во живо[уреди | уреди извор]

На Chemical Brothers им се припишува заслугата дека се едни од ретките со вистински електронски дела. Нивните настапи во живо се состојат од прикажување психоделичени слики на големите екрани, светла и ласери проектирани над толпата. Постојат шпекулации за тоа колку од нивните живи свирки се однапред снимени, иако тие тврдат на нивната официјално мрежно место), дека имаат однапред направено само краток план на редолседот на пресни, а остатокот се микса во живо. Ова може да биде потврдено од оние кои ги посетувале нивните концерти и забележале значителна разлика меѓу отсвирените сетови.

Дуото имаат исто настапувано на многу големи фестивали, од Glastonbury, до HFStival, и Лидс фестивалот.Тие моментално го држат рекордот за најмногу настапи изведени во една година на Академијата Brixton.Тие и покрај високиот статус во мејнстримот, никогаш не се појавиле на Top Of The Pops, со користење на музички спотови да го заменат перформансот, понекогаш придружуван со извинувајќи за нивното отсуство.Во 1999 година, во живо на турнеја во САД видеото на "Hey Boy, Hey Girl" " беше прикажано, иако песната не беше во топ 40 во тоа време, тие, објвија и други синглови во тоа време.

Во прилог на изведување на нивната музика Chemical Brothers, одржуваат редовни DJ ноќи каде што се миксаат траки на други уметници (во стил на Brothers Gonna Work It Out).

Со нивните досегашни снимени албуми, Chemical Brothers се добро познати по нивното инкорпориарање на гости вокали на своите настапи во живо. Забележителни настапи во последните свирки има на Бернард Самнер од New Order, кој пееше на оригиналниот Out of Control", "Вејн КoЈН од The Flaming Lips, и Тим Барџис.

Дуото исто така, настапи на промоцијата за Wii видео играта.

Ноќта на 1 септември 2007 година Chemical Brothers настапија на главната сцена на Electric Picnic пред публика од околу 20.000. Chemical Brothers се појавија во Лос Анџелес на 29 септември 2007 година, на 13 годишнината на Nocturnal Wonderland фестивалот.

Дуото беше еден од главните изведувачи на Roskilde Festival 2008 година во Данска.Фестивалот се одржува од 3-6 јули и е најголемиот фестивал во Северна Европа.

Chemical Brothers настапија во Olympia Grand Hall во Лондон на 30 август 2008 година.Тоа беше за првпат некој голем бенд да настапи Olympia Grand Hall во преку 10 години.

На 18 април 2009 година, Chemical Brothers настапи со DJ Set на Coachella фестивалот, на кој беа исведени премиерно двете претходно неименувани нови песни. Бонус траките беа "Don't Think", и "Escape Velocity,кои подоцна двете се најдоа на албумот Further.

На 8 февруари 2010 година, тие го потврдија своето присуство во Сонар фестивалот во Барселона во јуни 2010 година.Тие исто така најавија дека ќе настапат уште две вечери во Лондон Roundhouse во Камден, на 20 и 21 мај. Поради феноменалената побарувачка, билетите биле распродадени во рок од две минути, тие додадоа уште две ноќи, 22 и 23 мај.

На 3 септември 2010 година, тие настапија на North Coast музичкипот фестивал во Чикаго. Следниот ден тие настапија на Electric Zoo фестивалот во Њујорк.

04-14 март 2011 година предводеа Future Music фестивалот во 5 градови низ Австралија.

На 27 март 2011 година предводеа на Ultra Music Festival во Мајами, FL и ја затворија главната сцена за време на викендот. Тие беа и на затворањето на настапот на Coachella Valley Music and Art Фестивалот во петок 15 април 2011. Chemical Brothers ќе учествуваат во Велика Британија на UK dance фестивалот Creamfields во Cheshire на 27 август 2011 година.

Фонт[уреди | уреди извор]

Фонтoт којшто се користи за да се напише типичното лого "The Chemical Brothers", е изведено од Sho, дизајнирано од страна на Karlgeorg Hoefer во 1992-ta година.Оригиналнотo лого на “The Chemical Brothers” се разликува само во неколку детали од православното Sho, на пример, во буквите a и b.Компанијата Mergenthaler Linotype ја поседува лиценцата за овој тип на фонт.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]