Прејди на содржината

Street Fighter

Од Википедија — слободната енциклопедија
Street Fighter
Street Fighter Logo.png
Жанр(ови) Боречка игра
Изработувач(и) Capcom, Dimps (main series)
Arika (Street Fighter EX series)
Bandai Namco Studios (Warriors League series)
Издавач(и) Capcom
Автор(и) Takashi Nishiyama
Hiroshi Matsumoto
Подлоги
Прво издание Street Fighter
August 30, 1987
Последно издание Street Fighter V: Champion Edition
February 15, 2020[1]
Произлезени
производи
Final Fight series, crossover games, animated and live-action films and animated series, stage show, traditional games, manga, and comics

Street Fighter (Japanese: ストリートファイター, Hepburn: Sutorīto Faitā) најчесто кратенка како SF или ス ト (Суто), е борбена видеоигра развиена и објавена од Capcom. Првиот натпревар од серијата бил објавен во 1987 година, проследено со пет други главни игри во серија, разни спин-оф и кросовери и бројни настапи во разни други медиуми. Нејзиното најпродавано издание е Street Fighter II од 1991 година, заслужнао за воспоставување на многу од конвенциите на борбениот жанр еден-на-еден.

Street Fighter е една од највисоките бруто-франшизи за видео игри на сите времиња и служи како една од предводниците на сериите на Capcom со вкупна продажба на 44 милиони единици низ целиот свет од 31 декември 2019 година.[2]

Историја

[уреди | уреди извор]
  1. „Street Fighter V: Arcade Edition coming January 16!“. October 5, 2017.
  2. „Game Series Sales“. Capcom. December 31, 2019.