Schiller

Од Википедија — слободната енциклопедија
За други значења видете ја страната за разговор.
Кристофер фон Дејлен
Christopher von Deylen
Животописни податоци
Познат(а) и какоSchiller
Роден(а)10 октомври 1970
ПотеклоФизелховеде, Долна Саксонија, Германија
Жанровиелектропоп
амбиетална
електоронска
транс
Инструментиклавијатура, пијано
Период на активност1998 - денес
ИздавачиUniversal Music Group
Polydor Records
Radikal Records
Мреж. местоофицијално мрежно место
Членови
Кристофер фон Дејлен
Поранешни членови
Мирко фон Шлифен

Schiller (изговор Шилер) е главниот музички проект / бенд на Кристофер фон Дејлен. Кристофер фон Дејлен е германски композитор и продуцент, роден на 10 октомври 1970 година во Долна Саксонија, Германија. Тој се стекнал со наградата ECHO за најдобра денс песна за 2002 година[1].

Самиот Кристофер фон Дејлен не придонесува со свој вокал во ниту една од неговите композиции, наместо тоа тоа одбира пејачи кои ќе соработуваат со него, од светот и Германија. Голем дел од неговите оригинални германски изданија се издадени и за светскиот пазар, поточно за музичкиот пазар во САД или Велика Британија. Името на проектот потекнува од германскиот поет Фридрих Шилер.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

Изданија во Германија[уреди | уреди извор]

Изданија во САД[уреди | уреди извор]

 • 2001 Zeitgeist
 • 2002 Voyage& DVD
 • 2004 Life
 • 2005 Prologue
 • 2007 Day and Night
 • 2008 Desire

Сиглови[уреди | уреди извор]

Изданија во Германија[уреди | уреди извор]

Изданија во САД[уреди | уреди извор]

Изданија во ОК[уреди | уреди извор]

 • 2000 Das Glockenspiel #79
 • 2001 Ruhe #126
 • 2001 Das Glockenspiel (DJ Tiesto remix) #17

Видео[уреди | уреди извор]

Изданија во Германија[уреди | уреди извор]

 • 2001 Weltreise - Die DVD
 • 2004 Leben - Die DVD
 • 2004 Live ErLeben (live DVD)
 • 2006 Tagtraum (double DVD + audio CD)
 • 2008 Sehnsucht Live (double DVD)

Изданија во САД[уреди | уреди извор]

 • 2002 Voyage - DVD
 • 2004 Life - специјално издание, преведена верзија на DVD "Leben".
 • 2007 Day and Night Live

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Dance-ECHO 2002: Dance-Single des Jahres national (Best Dance-Single of the Year (2002))“ (германски). ECHO (music award).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]