Say I Love You

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плакатот, прикажувајќи ги главните ликови на анимето. Лево е Меи Тачибана, а десно е Јамато Куросава.

Say I Love You (јапонски: 好きっていいなよ。, буквално: Кажи: „Те сакам“) — манга од Канае Хазуки, објавена во списанието „Dessert“ од април 2008 г. Адаптација на аниме, создадена од ZEXCS траела од 6 октомври до 30 декември 2012 г.[1] На насловната страница на том 11 од мангата во 2013 г., било најавено издавање на долгометражен игран филм.[2] Филмот е режиран и напишан од Асако Хјуга. Харуна Кавагучи и Сота Фукуши ги играле улогите на главните ликови Меи Тачибана и Јамато Куросава. Филмот бил премиерно прикажан во Јапонија на 12 јули 2014 г.[3] Главната тематска песна за него била песната „Happily“ од One Direction.[3]

Содржина[уреди | уреди извор]

Меи веќе има 16 години, но сѐ уште нема момче, бидејќи никогаш немала другари. Цело време е сама, па не е чудно што ја исмеваат и ѝ прават „шеги“ одвреме-навреме. Но и на ангелското трпение му доаѓа крајот. Еден ден Меи го казнува нејзиниот главен нарушител, удирајќи го. Mалку се мешаат работите, и наместо подлецот, ударот го прима неговиот најдобар другар и извонреден училиштен идол, Јамато Куросава. Необичното однесување на девојката веднаш го буди неговиот интерес, толку многу што Јамато со бакнеж ја спасува Меи од прогонителот. Сепак, Јамато има многу другари и обожаватели што не сакаат да ја примат Меи во нивниот круг, а девојката ќе мора да се потруди пред да може да му каже на Куросава: „Те сакам“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Suki-tte Ii na yo. Anime's Cast, Staff Revealed“. Anime News Network. 2012-06-24. Архивирано од изворникот на 2017-05-20. Посетено на 2012-06-25. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  2. „Say, "I Love You". Romance Manga Gets Live-Action Film“. Anime News Network. 2013-07-22. Архивирано од изворникот на 2014-01-13. Посетено на 2014-01-11. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  3. 3,0 3,1 Komatsu, Mikikazu (2014-03-28). „One Direction to Provide Theme Song for "Say, 'I Love You'" Live-Action Film“. Crunchyroll. Архивирано од изворникот на 2014-03-28. Посетено на 2014-03-28. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]