SWAT

Од Википедија — слободната енциклопедија
Членовите на тимот SWAT се подготвуваат за вежба.
Американски агенти на ФБИ кои минуваат низ обука за заложништво и обука за брзо вметнување јаже

Во САД, тимот SWAT ( англиски: special weapons and tactics,во превод специјално оружје и тактики ) е единица за спроведување на законски правила што користи специјализирана или воена опрема и тактики. Најпрво било создадено во 1960-тите за да се справи со немирите и насилните конфронтации со криминалците, бројот и употребата на екипите на SWAT се зголеми во 1980-тите и 1990-тите за време на војната против дрогата. Тимовите SWAT сè повеќе се опремени со хардвер од типот на воениот вид и се обучени да распоредуваат против заканите од тероризам, заложништво и во ситуации кои се над можностите на обичните спроведување на законот, понекогаш се сметаат за „висок ризик“. Други земји имаат развиено свои паравоени полициски единици кои исто така се опишани или споредливи со силите SWAT.

Единиците SWAT често се опремени со автоматско и специјализирано огнено оружје, вклучително и автомати,пиштоли, пушки,снајпери ,солзавец, чад и зашеметувачки гранати . Покрај тоа, тие можат да користат специјализирана опрема, вклучувајќи оклопни тешки делови на телото, балистички штитови, алати за влез, оклопни возила, топлински и уреди за ноќно гледање и детектори на движење за тајно определување на положбите на заложниците, во затворени структури.

Дефиниција[уреди | уреди извор]

Дефиницијата на SWAT на Националното здружение на тактички службеници во САД е:

SWAT : Назначен тим за спроведување на законот чии членови се регрутирани, селектирани, обучени, опремени и распоредени за решавање на критични инциденти кои вклучуваат закана за јавната безбедност.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Немири и политички конфликти од 1960-тите[уреди | уреди извор]

Митрополитскиот оддел ЛАПД е една од најпознатите светски единици SWAT и беше втор тим SWAT основан во Соединетите Држави, по оној на полицискиот оддел во Филаделфија во 1964 година.[2]

Според историскиот речник за спроведување на законот, терминот „SWAT“ се користел како акроним за „Специјалното оружје и тактика“ основана како специјализирана единица од 100 лица во 1964 година од страна на полицискиот оддел „Филаделфија“ како одговор на алармантното зголемување на банкарските грабежи . Целта на оваа единица беше да реагира брзо и решително на грабежи на банка, додека тие беа во тек, користејќи голем број специјално обучени офицери кои имаа на располагање голема количина огнена моќ. Инспекторот Дарил Гејтс од полициско одделение во Лос Анџелес (ЛАПД) изјави дека за првпат го предвидувал „SWAT“ како акроним за „Тимот за напад на специјално оружје“ во 1967 година, но подоцна го прифатил „Специјалното оружје и тактика“ по совет на неговиот заменик-шеф, Едвард М. Дејвис .[3]

ЛАПД го промовираше она што стана познато како SWAT тимови од најразлични причини. По расно расчистените немири во Вотс во Лос Анџелес во август 1965 година, ЛАПД започна да размислува за тактики што може да ги користи кога ќе се соочи со урбани немири или раширено насилство. Дарил Гејтс, кој го водеше одговорот на ЛАПД на немирите, подоцна ќе напишеше дека полицијата во тоа време не се соочувала со ниту еден проблем, туку „луѓе кои напаѓаат од сите правци“.[3] Професорот на универзитетот во Њујорк, Кристијан Паренти, напиша дека тимовите SWAT првично биле замислени како „градски конструи за вонредништво“.[4] :112

Друга причина за создавање на екипите на SWAT беше стравот од осамени или барикадирани вооружени лица кои би можеле да ја надминат полицијата во престрелка, како што се случи во Остин со Чарлс Витман .[3]

Тимот за итни услуги на Воздухопловните сили на 37-та обука на Крилото на САД користи тимска лифт техника за да влезе во целната зграда за време на тренингот во базата на воздухопловните сили Лакленд, Тексас на 24 април 2007 година.

Организација[уреди | уреди извор]

Офицерите на DoD SWAT кои одговорија на пукањето во Форт Худ во 2009 година во Тексас.

Релативната честота на повратни информации од SWAT значи дека овие скапо обучени и опремени службеници не можат да бидат оставени да седат наоколу, чекајќи итен случај. Во многу оддели, службениците обично се распоредени на редовни должности, но се достапни за SWAT повици преку пејџер, мобилни телефони или радио предаватели. Дури и во поголемите полициски агенции, како што се ЛАПД или Pујорк, персоналот на SWAT вообичаено ќе се гледа во улоги за сузбивање на криминал - специјализирани и поопасни од редовната патрола, но службениците не би го носеле својот посебен оклоп и оружје.

Бидејќи службениците треба да бидат на повик поголем дел од денот, тие може да бидат распоредени на редовни патролни обврски. За да се намалат времињата на одговор на ситуации кои бараат SWAT тим, сега е вообичаена практика да се постават SWAT опрема и оружје во обезбедените шкафчиња во стеблата на специјализирани полициски крстосувачи . Одделенија кои честопати го користат овој стил на организација се шерифи во округот, заради различните големини на окрузите и доминантноста на задните патишта. На места како Лос Анџелес, каде што сообраќајот може да биде тежок, ЛАПД користи крстосувачи за да одговорат со нивните службеници за да не мора да се вратат во полициска станица за да се оклопуваат. Сепак, можеби е потребна потешка опрема во зависност од ситуацијата што се јавува.

Потребата да се повика широко распространет персонал, потоа да се опремат и брифираат, предизвикува долго заостанување помеѓу почетната итна помош и реалното распоредување на SWAT на теренот. Проблемите со одложениот полициски одговор во Колумбина доведоа до промени во полицискиот одговор,[5] главно брзо распоредување на линиските службеници за да се справат со активен стрелец, наместо да поставуваат периметар и да чекаат да пристигне SWAT.

SWAT Опрема[уреди | уреди извор]

Тимовите SWAT користат опрема дизајнирана за различни специјалистички ситуации. Посебните парчиња опрема варираат од единица до единица, но има некои постојани трендови во тоа што го носат и користат.[6] Голем дел од нивната опрема е различна од онаа доставена до војската.[7][8]

Членови на тимот на SWAT Marion County за време на тренинг вежба.

Персоналот SWAT носи слични униформи што ги носи војската . Многу полициски оддели се оддалечија од оригиналните стандардни црни или сини униформи, а униформата SWAT сега вклучуваат обични воени зелени и маскирни модели.[9]

Првично, SWAT-единиците беа опремени со вишок челични кациги од Втората светска војна, па дури и шлемови за мотоцикли со стакло.[10] Современите единици SWAT обично ја користат стандардната американска воена кацига . Балистичките елеци, понекогаш вклучително и цврсти инсерти на плочи. Овие елеци се означени со „ПОЛИЦИЈА“, „ШЕРИФФ“, „SWAT“ или слично, за да се овозможи лесна идентификација.[11]

Оружје[уреди | уреди извор]

Офицер пука за време на вежба за обука SWAT.

Додека широк спектар на оружје се користат од тимовите SWAT, најчестото оружје вклучува разни пушки, карабини, пиштоли и снајперски пушки.[6]

Тактичките помагала вклучуваат блиц-удирања, стингери и гранати со солзавец .[12] Кучешките единици исто така може да бидат вклучени во SWAT тимови или може да се користат на ад хок основа.[13]

9мм оружја Heckler & Koch MP5 порано беше главната оружје на повеќето SWAT тимови, но ова е фазно од многу одделенија во корист на 5.56 карабини,[14] како што е Colt CAR-15 [15] и помодерна М4 .[16] Вообичаени пушки користени од единиците SWAT вклучуваат полуавтоматско Benelli M1 , во помала мерка, акција на пумпата Remington <span typeof="mw:Entity" id="mwAVc"> </span> 870 година .

Полуавтоматските пиштоли се најпопуларните странични рачки. Примерите може да вклучуваат, но не се ограничени на: пиштоли серии M1911,[15][17] SIG Sauer серија [18][19] (особено P226 [20] и P229 ), Берета <span typeof="mw:Entity" id="mwAW4"> </span> 92 серии, Пиштоли за глок,[21][22][23][24] H&K <span typeof="mw:Entity" id="mwAX8"> </span> USP серија,[25] и 5,7х28мм FN <span typeof="mw:Entity" id="mwAYY"> </span> Пиштол со пет седмици .[26]

Colt M16A2 може да се користи од трговците со марка SWAT кога е потребно подолго оружје.[15] Вообичаени снајперски пушки се користат пушка М14 и Ремингтон 700П .[18][20][23][24][25] Многу различни варијанти на пушки за активирање на завртки се користат од SWAT, вклучувајќи ограничена употреба на .50 <span typeof="mw:Entity" id="mwAZw"> </span> калибар снајперски пушки за поинтензивни ситуации.[27]

За брзо кршење на вратите, осипувачки овни, пушки со рани за кршење или експлозивни обвиненија може да се користат за да се пробијат бравите , па дури и да се сруши самата рамка на вратата. Тимовите SWAT исто така користат многу нелетални оружја. Овие вклучуваат Тазери, спрејови за прскање, пиштоли од пипербол, гранати , гранати со блиц-тресок и солзавец . Балистичките штитови се користат во блиски квартали ситуации за да се обезбедат покритие за членовите на тимот SWAT и да рефлектираат огнено оружје. Пиштолите од пипербол се во суштина ознаки за топчести бои, натоварени со топки што содржат олеорезин капсикум .

Возила[уреди | уреди извор]

Lenco BearCat е во сопственост на тимот SWAT на канцеларијата на округот Ли (Флорида)

Единиците SWAT исто така може да користат АРВ (оклопно возило за спасување [28] ) за вметнување, маневрирање или за време на тактички операции како што е спасување цивили, офицери, пожарникари и / или воен персонал закачен со огнено оружје. Хеликоптерите можат да се користат за да обезбедат воздушно извидување, па дури и вметнување преку рапинг или брзо обложување . За да се избегне откривање од страна на осомничени лица при вметнување во урбани средини, единиците SWAT може да користат и изменети автобуси, комбиња, камиони или други навидум нормални возила. За време на престрелката во Северен Холивуд во 1997 година, ЛАПД СВАТ командуваше со оклопен камион за испорака на готовина, која ја користеа за да ги извлечат повредените цивили и офицери од силно вооружените банкарски разбојници.[29][30][31]

СОТ на Одделот за полиција во Тулса (Тим за специјални операции) користи Алвис Сарацен, британски вграден вооружен оператор . Сараценот беше изменет за да ги задоволи потребите на СОТ. Сарацен се користеше од налога за услуги до одговор при итни случаи. Им овозможи на членовите на тимот безбедно да се движат од една до друга точка.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 • NTOA.org Националното здружение за тактички службеници, национална организација на тактички професионалци.
 • ITOTA.net Меѓународното здружение за обука на тактички службеници, меѓународна организација на тактички професионалци

Литература[уреди | уреди извор]

 1. „Tactical Response and Operations Standard for Law Enforcement Agencies“ (PDF). National Tactical Officers Association. September 2015. Посетено на 2017-05-25.
 2. Mitchel P. Roth & James Stuart Olson, Historical Dictionary of Law Enforcement, Westport, Ct: Greenwood Publishing Group, 2001, p. 333 and; John S. Dempsey & Linda S. Forst, An Introduction to Policing, Clifton Park, NY: Delmar Cengage Learning, 2011, p. 276.
 3. 3,0 3,1 3,2 Balko, Radley (2013). Rise of the Warrior Cop: The Militarization of America's Police Forces. PublicAffairs. ISBN 9781610392129. Посетено на 2014-11-30.
 4. Parenti, Christian (2000). Lockdown America: Police and Prisons in the Age of Crisis. Verso. ISBN 978-1-85984-303-1.
 5. CSMonitor.com (2000-05-31). „Change in tactics: Police trade talk for rapid response“. The Christian Science Monitor. Посетено на 2009-06-05.
 6. 6,0 6,1 „Wicomico County Sheriff's Emergency Response Team (S.E.R.T.)“. Wicomico County Sheriff's Office. 2009. Архивирано од изворникот на 2013-04-28.
 7. „Ferguson Shooting: Missouri SWAT Teams Armed with M4 Assault Rifles“. International Business Times. 17 August 2014. Архивирано од изворникот на 2014-08-19.
 8. „About the 1033 Program“. DLA Disposition Services. 2014. Архивирано од изворникот на 2014-12-09.
 9. Sweeney, Patrick (2004). Modern Law Enforcement Weapons & Tactics. Krause Publications. стр. 21. ISBN 9781440224584. Архивирано од изворникот на 2016-05-07. Посетено на 2020-03-18.
 10. Sweeney, Patrick (2004). Modern Law Enforcement Weapons & Tactics. Krause Publications. стр. 23. ISBN 9781440224584. Архивирано од изворникот на 2016-05-07. Посетено на 2020-03-18.
 11. Tactical Medicine Essentials. American College of Emergency Physicians. 2012. стр. 107. ISBN 9781449649555.
 12. Ollhoff, Jim (2013). SWAT. ABDO Publishing Company. стр. 12–14. ISBN 9781614789383.
 13. „How to Coexist with a K-9 Unit“. POLICE Magazine. 7 October 2009. Архивирано од изворникот на 2010-06-20.
 14. Sweeney, Patrick (2004). Modern Law Enforcement Weapons & Tactics. Krause Publications. стр. 198, 227. ISBN 9781440224584. Архивирано од изворникот на 2016-06-03. Посетено на 2020-03-18.
 15. 15,0 15,1 15,2 „Felon Busters: On The Job With LAPD SWAT“. Popular Mechanics. Hearst Magazines. May 1997. стр. 53–58.
 16. „SWAT Team“. El Doardo County Sheriff's Office. 2007. Архивирано од изворникот на 2009-11-24.
 17. „SWAT Round-Up International 2006: Team Insights | Tactical Response Magazine“. Hendonpub.com. Архивирано од изворникот на 2015-09-04. Посетено на 2009-06-05.
 18. 18,0 18,1 „SWAT Team“. Edcgov.us. Архивирано од изворникот на 2009-11-24. Посетено на 2009-06-05.
 19. „HowStuffWorks 'How SWAT Teams Work'. People.howstuffworks.com. 2007-01-31. Посетено на 2009-06-05.
 20. 20,0 20,1 „TacLink – Washington DC ERT“. Specwarnet.net. Посетено на 2009-06-05.
 21. „Glock 38 and 39 Pistols ... the .45 GAP | Manufacturing > Fabricated Metal Product Manufacturing from“. AllBusiness.com. Архивирано од изворникот на 2009-04-25. Посетено на 2009-06-05.
 22. Hotle, David (2006-09-27). „Golden Triangle Media.com – SWAT team practices law enforcement with a bang“. Zwire.com. Архивирано од изворникот на 2014-12-09. Посетено на 2009-06-05.
 23. 23,0 23,1 „TacLink -Penn State Police SERT“. Specwarnet.net. Посетено на 2009-06-05.
 24. 24,0 24,1 „TacLink – US Capitol Police CERT“. Specwarnet.net. Посетено на 2009-06-05.
 25. 25,0 25,1 „TacLink – Chattanooga PD SWAT“. Specwarnet.net. Посетено на 2009-06-05.
 26. Wood, J.B. (2009-06-26). „FNH USA Five-seveN Pistol 5.7×28mm“. Tactical Life. Посетено на 2009-10-18.
 27. Eden Pastora. „SWAT February 2003“. Tacticaloperations.com. Посетено на 2009-06-05.
 28. „GUIDELINES for ARMORED RESCUE VEHICLES“. 2008-01-01. Архивирано од изворникот на 2012-11-05. Посетено на 2011-01-25.
 29. Critical Situation, "North Hollywood Shoot-out"
 30. „Police Armored Rescue Vehicles: Tactical Rescue Considerations | Tactical Response Magazine“. Hendonpub.com. 2001-09-11. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 2012-06-19.
 31. Press, Associated (2007-03-01). „L.A. police mark anniversary of infamous shootout that changed policing | National & World News | KATU.com – Portland News, Sports, Traffic Weather and Breaking News – Portland, Oregon“. KATU.com. Архивирано од изворникот на 2012-03-20. Посетено на 2012-06-19.