Глок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глок
Глок 17 Ген 4
Типполуавтоматски пиштол
автоматски пиштол (Глок 18)
ПотеклоАвстрија
Употребна историја
Во служба1982–денес
Производна историја
КонструкторГастон Глок
Конструирано1979–1982
ПроизводителGlock Ges.m.b.H.
Год. на производство1982–денес
Произведени5,000,000 as of 2007[1]
Тех. особености
Куршум9×19мм Парабелум

10mm Auto

.45 ACP

.40 S&W

.380 ACP

.357 SIG

.45 GAP
БрзострелностГлок 18 1,100–1,200 RPM (врт/мин)
Почетна брзина375 м/с (1,230 ft/s) (Глок 12,17, 17C, 18, 18C)[2]
Делотворен дострел50 м (55 yd) (Глок 12,, 18, 18C)[3][4]
Полнење6, 10, 15, 17, 19, 31, или 33

Глок (германски: Glock-Pistole) — серија полуавтоматски пиштоли со полимерна рамка со краток спој, дизајнирани и произведени од австрискиот производител Глок Гес.м.б.Х. Тој влегол во австриската воена и полициска служба до 1982 година, откако бил врвен изведувач во тестовите за сигурност и безбедност.

И покрај првичниот отпор од пазарот да прифати перцепиран „пластичен пиштол“, како за неоснованата загриженост за издржливост и за сигурноста, така и од стравувањата дека неговата употреба на полимерна рамка може да ги заобиколи металските детектори на аеродромите, пиштолите „Глок“ станале најпрофитабилната линија на компанијата на производи, а со овие пиштоли биле снабдувани и национални вооружени сили, безбедносни агенции и полициски сили во најмалку 48 земји[5].

Моделите се одликуваат со прецизност, сигурност, издржливост, висок капацитет на рамката без оглед на калибарот, отпорност на корозија, климатски услови и механичко дејство, едноставно одржување, мал број на делови (33 и 34) и мала тежина како една од посебните одлики. Австриската армија и полицијата го пуштиле пиштолот во употреба под ознаката „П80“ (подоцна Глок 17), првиот од многуте дизајнирани и произведени од австриска компанија. Во 1988 година, истиот модел бил воведен во Шведска, Норвешка и Холандија под ознаката „Пиштол 88“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Timeline - GLOCK USA“. Архивирано од изворникот на 2014-12-25. Посетено на 25 December 2014.
  2. Dockery, Kevin (2007). Future Weapons. New York: Penguin. стр. 188. ISBN 978-0-425-21750-4. Архивирано од изворникот 2016-01-22. Посетено на 2016-01-01.
  3. „GLOCK 18“. Tuffsteel Manufacturing. 2004. Архивирано од изворникот на 2010-11-27. Посетено на 2010-11-27.[да се провери]
  4. „GLOCK“. Архивирано од изворникот 2010-12-16. Посетено на 2010-12-26.[да се провери]
  5. Sweeney, Patrick (2008). The Gun Digest Book of the Glock (2. изд.). Iola, WI: Krause Publications. ISBN 978-0-89689-642-0.[се бара страница]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: