Автомат (оружје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Американски автомат M3-SMG од 1944 година, калибар 9х19mm (долга деветка)

Автомат е лесно огнено оружје, главно наменето за уништување жива сила.

Главна одлика му е можноста за рафална стрелба, комбинирана со мал габарит. Некои автомати имаат можност и за единечна стрелба.

За разлика од другите автоматски стрелачки оружја (митралез, автоматска пушка), употребува пиштолска муниција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]