Узи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
IMI Uzi
Uzi 1.jpg
Автомат Узи
Тип Автомат
Потекло  Израел
Употребна историја
Корисници Израел
Војни Суецка криза, Шестдневна војна, Војна на Судниот Ден, Граѓанска војна во Шриланка, Португалски колонијални војни, Јужноафриканска гранична војна, Граѓанска војна во Сомалија
Производна историја
Конструктор Узиел Гал
Конструирано 1948
Производител Israel Military Industries, FN Herstal, Norinco, Lyttleton Engineering Works (под Vektor Arms), RH-ALAN
Год. на производство од 1950
Произведени над 10,000,000
Тех. особености
Тежина 3,5kg
Должина
  • 640mm испружен кундак
  • 470mm превиткан кундак
Цевка length 260mm

Куршум 9x19mm Parabellum, .22 LR, .45 ACP, .41 AE
Механизам Слободен затворач
Брзострелност 600 истрели/min
Почетна брзина 400m/s
Делотворен дострел 200m
Полнење рамки со 10 (.22 LR и .41 AE), 16 (.45 ACP) 20, 32, 40 и 50 куршуми
Нишани Механички

Узи е компактно автоматско оружје, кое низ светот се користи за вооружување на полицијата и специјалните вооружени единици. Името го добило по својот конструктор, Узиел Гал, израелски офицер, кој успеал да го развие овој тип на оружје по Арапско-израелската војна во 1948 година. Располага со должина 650mm и со преклоплив метален кундак. Цилиндричната цевка е долга само 260mm. Кога е наполнето со магацин за 25 или 32 куршуми во пиштолски калибар од 9mm, оружјето достигнува вкупна тежина од околу 4kg. Исто така, узи се изработува и во крајно минијатурни верзии со должина од 460mm (Мини-узи).