Полициско куче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Воено куче во Германската армија.

Полициско куче или воено куче, во земјите каде што се зборува англиски јазик познато и како „К-9“ — куче односно животно за спроведување на законот кое е специјално обучено да помогне на полицијата и други државни агенции. Тие се сметаат како регуларни полициски службеници. Неколку од нивните должности се: Откривање на дрога и експлозиви; пронаоѓање на изгубени лица; пронаоѓање на докази за криминална истрага и заштита на своите водичи или други лица.

Ваквите кучиња во својата обука се обучуваат да запомнат неколку вербални и рачни наредби од страна на своите водичи.[1] Најкористените раси на кучиња се: Германски овчар; белгиски овчар и ротвајлер. Секоја раса на куче има свои предности, па така ваквите кучиња се избираат според своите способности.

Овие кучиња се прифатени во полицијата и војската како регуларни и чесни службеници, според тоа во некои земји повредувањето или убивањето на вакви кучиња се смета за тешко кривично дело, слично како убивање или повредување на обичен полициски службеник или воено лице.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [„Кучешка единица: Должности и одговорности“. New York State Department of Environmental Conservation. Архивирано од (англиски)%5b%5bКатегорија:Статии со надворешни врски на англиски%5d%5d изворникот Проверете ја вредноста |url= (help) на 2017-08-03. Посетено на 2017-08-10. (англиски) „Кучешка единица: Должности и одговорности“] Проверете ја вредноста |url= (help). New York State Department of Environmental Conservation. Посетено на 2017-08-10. templatestyles stripmarker во |url= во положба 1822 (help)
  2. (англиски)%5b%5bКатегорија:Статии со надворешни врски на англиски%5d%5d „Како службено куче станува „почесен службеник"?“ Проверете ја вредноста |url= (help). Slate. Посетено на 2017-08-10.