Прејди на содржината

Полициски оддел на градот Лос Анџелес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полициски оддел на градот Лос Анџелес
City of Los Angeles Police Department
Податоци за органот
Основан 1869; пред 154 години (1869)
Надлежност град Лос Анџелес
Седиште Лос Анџелес, Калифорнија, САД
Вработени 12.616 (2013 г.)[1]
Раководител Чарли Бек[2]
(Шеф на полицијата)
Мрежно место
lapdonline.org


Полиција на Лос Анџелес или Полициски оддел на градот Лос Анџелес (англиски: City of Los Angeles Police Department, скратено LAPD) —трет најголем полициски оддел во САД,[3] составен од 9.843 полициски службеници и 2.773 лица цивилен персонал.[1] Одделот служи на околу 4.041.707 жители[4] и територија од 1.302,15 квадратни километри.[5] Првата полициска служба во градот која била платена била формирана во 1869 година и служела под команда на градскиот маршал.[6] Одделот бил прикажан во бројни филмови, романи и телевизиски шоуа низ својата историја.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 FBI — Table 78 - California
  2. Биографија на Чарли Бек
  3. Local Police Departments, Министерство за правда на САД, 2007, стр. 34.
  4. "CA Dept. of Finance - New State Population Report" (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-05-25. Посетено на 2018-01-29.
  5. 2016 U.S. Gazetteer Files
  6. History of the LAPD, Los Angeles Police Museum.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]