Полициски оддел на градот Лос Анџелес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Полициски оддел на градот Лос Анџелес
City of Los Angeles Police Department
Seal of the Los Angeles Police Department.png
Податоци за органот
Основан 1869; пред 152 години (1869)
Надлежност град Лос Анџелес
Седиште Лос Анџелес, Калифорнија, САД
Вработени 12.616 (2013 г.)[1]
Раководител Чарли Бек[2]
(Шеф на полицијата)
Мрежно место
lapdonline.org


Полиција на Лос Анџелес или Полициски оддел на градот Лос Анџелес (англиски: City of Los Angeles Police Department, скратено LAPD) —трет најголем полициски оддел во САД,[3] составен од 9.843 полициски службеници и 2.773 лица цивилен персонал.[1] Одделот служи на околу 4.041.707 жители[4] и територија од 1.302,15 квадратни километри.[5] Првата полициска служба во градот која била платена била формирана во 1869 година и служела под команда на градскиот маршал.[6] Одделот бил прикажан во бројни филмови, романи и телевизиски шоуа низ својата историја.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]