М16

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
М-16
M16A1 brimob.jpg
М-16
Тип Автоматска пушка
Потекло САД
Употребна историја
Корисници

САД

Израел
Производна историја
Конструктор Eugene Stoner
Конструирано 1957
Год. на производство 1957
Варијанти види варијанти
Тех. особености
Тежина 3.9кг
Должина 39.5мм
Цевка length 508mm (20")

Куршум 5.56x45mm NATO
Механизам Позајмица на гасови, ротирачки затворач
Брзострелност 800/900 истрели/min
Почетна брзина

975m/s (М-16А1)

930m/s (М16А2)
Делотворен дострел 550m
Полнење различни STANAG рамки

Вовед[уреди | уреди извор]

M-16 е автоматска пушка од американско потекло којашто е користена од шеесетите години на XX век, почнувајќи од Виетнамската војна. Користи 5.56 мм куршуми (НАТО стандард). Ја има во повеке унапредувани верзии (М16-А1, М16-А2, М4, М16-А4).

Верзии[уреди | уреди извор]

М16-А1 Верзија која што е направена во 1960 год. Се користела во Американската Копнена Војска и во Американското Воздухопловство. М16-А2 На барање од Копнената Војска на САД, во 1980 год. е направен новиот модел на М-16 којшто има подобрувања во системот за позајмица на гасови. Овој модел користи стандардни НАТО куршуми и е користен од членките на НАТО пактот.