Прејди на содржината

Rocket League

Од Википедија — слободната енциклопедија
Rocket League

Изработувач(и) Psyonix[б 1]
Издавач(и) Psyonix
Режисер(и) Thomas Silloway
Продуцент(и) Сара Хеблер
Дизајнер(и) Кори Дејвис
Програмер(и) Џејред Кон
Уметник(ци) Боби Мекојн
Композитор(и) Мајк Олт[б 2]
Погон Unreal Engine 3
Подлоги
Датум на издавање
  • Windows, PlayStation 4
  • July 7, 2015
  • Xbox One
  • February 17, 2016
  • macOS, Linux
  • September 8, 2016
  • Nintendo Switch
  • November 14, 2017
Жанр(ови) спорт
Режим(и) самостојна, групна

Rocket League (се чита: Рокет лиг) — фудбалска видеоигра што ја развил и објавил Psyonix. Играта за првпат била објавена за Microsoft Windows и PlayStation 4 во јули 2015 година, на конзолите Xbox One, MacOS, Linux и Nintendo Switch. Во јуни 2016 година, 505 игри започнале да распределуваат физичка малопродажна верзија за PlayStation 4 и Xbox One, со Warner Bros. Interactive Entertainment преземајќи ги тие должности до крајот на 2017 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дополнителна работа за Нинтендо Свич од Panic Button
  2. Дополнителни композиции од Hollywood Principle, Christian De La Torre, and Abandoned Carnival