NGC 7819

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7819


Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 h 4 m 24,5 s
Деклинација +31° 28' 21""
Положбен агол 109°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 1,2'
Историја
Откривач Ралф Копланд
Откриена 26 октомври 1872
Други ознаки UGC 26, MCG 5-1-29, CGCG 498-72, IRAS 00018+3111, KUG 0001+311, NPM1G +31.0003, CGCG 499-4

NGC 7819 е спирална галаксија во соѕвездието Пегаз, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7819 се споменува и како UGC 26, MCG 5-1-29, CGCG 498-72, IRAS 00018+3111, KUG 0001+311, NPM1G +31.0003, CGCG 499-4.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 октомври 1872 година од страна на Ралф Копланд, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 72 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7819 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 mag/arcmin2.[2] NGC 7819 има привидни димензии од 1,5' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 h 4 m 24,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +31° 28' 21"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 109°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7819 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 303. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 89; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2259. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 606.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]