NGC 7571

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
NGC 7571


Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 18 м 30,3 с
Деклинација +18° 41' 18"
Податоци од набљудување
Вид на тело леќеста галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 1'
Историја
Откривач Пер Магнус Херман Шулц
Откриена септември 1867
Други ознаки NGC 7597, MCG 3-59-32, CGCG 454-32

NGC 7571леќеста галаксија во соѕвездието Пегаз, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7571 се споменува и како NGC 7597, MCG 3-59-32, CGCG 454-32.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во септември 1867 година од страна на Пер Магнус Херман Шулц, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 9,6 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7571 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 m/лм2.[2] NGC 7571 има привидни димензии од 1' х 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 18 м 30,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +18° 41' 18".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7571 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 71006. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 169; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1716. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 320.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]